Na Kavkaz se za totality dostal podvodem. „Padělali jsme pozvání,“ přiznává hematolog Tomáš Kozák
Medicína a hory. To je krása života a je v tom i podobnost. „A hluboká, ne povrchní,“ popisuje přednosta hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kdy začal jezdit na hory? Co měl raději: knihy, nebo sport? Koho mu hory vzaly? Jak reaguje tělo na výšku? Co prozradil o krevních chorobách? Co všechno dnes umí medicína léčit? A co by si přál, kdyby uměl kouzlit?
Na hory se nepřestal vracet ani po výměně kyčelního kloubu. Co je na nich nejkrásnějšího? „Jak to říct, aby to nebylo patetické? Přátelství. To archetypální soužití s kamarády, kdy se spoléháte jeden na druhého. Očistíte ze sebe trochu civilizačního prachu a užíváte si vztahové čistoty. Ale ubývá toho, bohužel,“ uvažuje nahlas hematolog Tomáš Kozák.
Horám podlehl už v mládí a na Kavkaz se za totality dostal trochu podvodem. „Necestovalo se tam volně. Potřebovali jsme pozvání a to jsme si padělali. Překlad nám dělal člověk, o kterém jsem se v jedné reportáži v 90. letech dozvěděl, že byl tajemníkem ministra Jana Masaryka. V 50. letech byl odsouzený v procesu, který probíhal souběžně s Miladou Horákovou, a strávil deset let v Jáchymově. Bylo to setkání, za které jsem neskonale vděčný,“ vypráví Tomáš Kozák v Blízkých setkáních.
Související
-
Hematolog Marek Trněný: Medicína je cenné zaměstnání. Každý den mohu někomu pomoci
Co se mu osvědčilo v komunikaci s pacienty i jejich rodinami? Kdy pochopil, že člověk musí pokorně přijmout své limity?
-
Horolezec Radek Jaroš: Vylézt na horu s kyslíkem je jako jet Tour de France na elektrokole
Když mu bylo šest, řekl, že bude horolezcem. A stalo se. Radek Jaroš je držitelem Koruny Himálaje a Koruny Světa.
-
Expedice do světa krve, tkání a buněk
Každý ví, jak zásadní je dárcovství krve, víme ale, co přesně naše krev obsahuje a které její složky jsou nejpodstatnější? Jak se liší krev novorozence od krve dospělého?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.