Na hradech a zámcích smíte už fotit! A vstupné nezdražíme, slibuje Národní památkový ústav
Dobré zprávy pro všechny, kdo rádi objíždějí české hrady a zámky. Generální ředitelka Národního památkového ústavu zve i na výročí Karla IV.
Novinkou letošní sezóny na našich hradech a zámcích je souhlas s focením. „Zjistili jsme, že s rozvojem techniky si každý tu fotku stejně udělal. A to sdílení na sociálních sítích nám dělá reklamu,“ přiznává Naděžda Goryczová. „Chceme tak přivést na hrady i mladou generaci.“
Další dobrou zprávou je, že se nebude zdražovat vstupné. „Peněz dost nemáme, ale pokud budou návštěvníci chodit, není důvod ke zdražování,“ říká generální ředitelka NPÚ. Měl by se taky zdokonalit věrnostní program Klíč k památkám: „Letos bude zátěžová zkouška elektronické evidence karet.“
Karel a Lucemburkové
700. výročí narození Karla IV. nemohlo zůstat stranou zájmu. „Tradičně organizujeme projekt Po stopách šlechtických rodů. K oslavám se tedy logicky připojujeme Lucemburským rokem. Budeme zviditelňovat Karlštejn a moravskou větev Lucemburků.“
První velkou akcí bude výstava užitkových předmětů, která se bude příští týden otevírat na Karlštejně. „Jedná se o drobné předměty každodennosti, kterých se dochovalo málo.“ Zajímavé je, že byly zazděny na Karlštejně a objeveny byly teprve při jeho obnově na konci 19. století.
Adepti na seznam
Česko má v této chvíli na seznamu UNESCO 12 objektů. „Každá země si vede indikativní seznam památek, které by postupně chtěla nominovat,“ vysvětluje generální ředitelka. ČR jich má v současnosti 15. „Z nich asi polovina jsou hlavně památky industriálního dědictví a moderní architektury.“
Aktuální je nominace hornické kulturní krajiny Krušnohoří, která se připravovala společně s Německem. Goryczková sama věří, že šanci na úspěch by měla i třeboňská rybniční soustava. „Uspěla by, protože tenhle druh památky na seznamu není.“ Bohužel zatím se na nominaci památkáři neshodli.
Hotel z Karlštejna?
Se společenskými změnami v roce 1989 nastal zlom i ve vnímání památek. „Byla silnější agrese ze strany investorů. Kladl se důraz na prosperitu a uchovávání památek bylo na vedlejší koleji,“ vzpomíná Naděžda Goryczková. Dnes je to už naštěstí jinak.
„Všichni si uvědomujeme, že kulturní dědictví je výrazným zdrojem prosperity. V 90. letech to ale nebylo tak intenzivně vnímáno.“ Jak říká, byla dokonce snaha proměnit některé naše zámky v hotely.
Čím se NPÚ konkrétně zabývá? Co všechno obhospodařuje? Jak složité je jeho řízení? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.