Myslím, že popová doba zachránila Olympicu krk, uvažuje textař a novinář Michael Prostějovský
Napsal 846 písňových textů, včetně těch muzikálových. Oslavil 75. narozeniny a 57 let je u rozhlasového mikrofonu. „Ještě bych dodal, že 33 let vysíláme Muzikál expres a to je třetina existence Českého rozhlasu.“ Jak se stal textařem? Jak mu říkali doma? Jak se povedl plzeňský koncert? Na co rád vzpomíná?
„Považuju se za součást rozhlasového inventáře,“ usmívá se textař, libretista, novinář a moderátor Michael Prostějovský, který začínal zaskakováním za redaktory a psaním příspěvků.
„Ale hlavně jsem byl ‚talentskaut‘. To znamená, že jsem tipoval, která z bigbítových skupin by si zasloužila nahrávání v rozhlasových studiích. Na můj impuls byly pořízeny první nahrávky třeba Petra Nováka, skupiny Matadors s Viktorem Sodomou, Framus Five s Michalem Prokopem či skupiny Rebels v čele tenkrát s Jiřím Kornem,“ vzpomíná.
Po roce 1969 přišla normalizace a bigbítové kapely to neměly jednoduché. Musely přejít na tzv. popovou vlnu. Třeba skupina Olympic přijala Jiřího Korna. „Vznikly tak třeba písně jako Agáta, kterou dokonce Petr Janda sám napsal. Ale myslím, že popová doba zachránila Olympicu krk. Jde o to, co v jakou chvíli děláš a jaký to má dopad. I když na to Petr Janda nerad vzpomíná, tak myslím, že to byla správná volba,“ uzavírá Michael Prostějovský.
Související
-
Textařina? Po půl století by se ji naučil i kokršpaněl, tvrdí...
Textařina je tvrdé řemeslo. V téhle profesi máte mozoly na mozku i na zadku. To říká známý muzikálový libretista, dramaturg a taky rozhlasák Michael Prostějovský.
-
Host: Michael Prostějovský, textař, libretista a rozhlasový novinář
Která z jeho životních cest pro něj byla nejzásadnější? Kterou by naopak opakovat nechtěl? A co se mu nejvíc líbí na rozhlasové práci? Moderuje Tereza Boučková.
-
Únos? Naše písničky nebyly poplatný režimu. Byly jenom blbý, říká Petr Janda
„V 70. letech byly prý naše texty poplatný režimu. To musim vostře vodmítnout.“ Přečtěte si dobové souvislosti. Poslechněte si inkriminované písně. A rozhodněte sami.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.