„Můj čas teprve přijde.“ Příběhy slavných: Gustav Mahler

7. prosinec 2018

Za „svého“ velikána ho označují jak Češi, tak Rakušané. „Můj čas teprve přijde,“ prohlásil kdysi Gustav Mahler. Slova jednoho z největších hudebních symfoniků se začala naplňovat až v 60. a 70. letech minulého století. 100 let po jeho narození.

Osudový vztah prožil v manželství s Rakušankou a hudební skladatelkou Almou Schindlerovou.  V únoru 1911 dirigoval Mahler v New Yorku svůj poslední koncert. Nebylo mu dobře, nakonec se ukázalo, že nešlo jen o obyčejnou chřipku, ale o vážné bakteriální onemocnění srdce. Zemřel jen o pár měsíců později, 18. května 1911. Bylo mu teprve 50 let.

Těžištěm jeho díla je devět symfonií, vokálně symfonická skladba Píseň o zemi a řada písňových cyklů. I když se věnoval celý svůj život dirigování opery, nikdy operní dílo nenapsal.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line (ještě týden po odvysílání). Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Jan Meduna a Hana Maciuchová

Scénář: Petr Váně

Režie: Irena Žantovská

Hudební spolupráce: Jiří Litoš

Natočeno: 12.10.2018

autor: Petr Váně
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.