Miroslav Donutil: Mít rád lidi, nezávidět a nepomlouvat

4. květen 2018

Publikum ho miluje. Jeho představení jsou vyprodaná na měsíce dopředu. Miroslav Donutil je zkrátka zárukou skvělého herectví a vypravěčství.

Publikum jeho příběhy a historky hltá. „Tato setkání s lidmi jsou pro mě alfou a omegou hereckého povolání. Kdysi mi to vyčítali s tím, že to herec Národního divadla nemá zapotřebí. Já tvrdím, že má. Protože herec, který není dobrým vypravěčem a neumí vypointovat příběh, nemůže vypointovat ani roli.“

„Myslím, že nejdůležitější je mít lidi rád. Může za to můj kamarád Franta Kocourek, který mě naučil je mít rád, nezávidět a nepomlouvat. Když se s tímto vybavením postavíte nějakému člověku, tak vznikne nádherná komunikace,“ prozrazuje svůj recept. Podívejte se na celý rozhovor ve videu.

Stres? Co je to?

Do povědomí publika vstoupil Miroslav Donutil Baladou pro banditu. Stejně osudová pro něj byla i role Truffaldina ve hře Sluha dvou pánů. „Hráli jsme ji 600krát a hráli bychom to bezesporu i dál, kdyby se nové vedení divadla nerozhodlo jinak.“

Publikum se při jeho hereckých kreacích mohlo potrhat smíchy a on sám prý neví, co je to splín nebo špatná nálada. „Jde to mimo mě, protože všechno vytěsňuji prací. Povzbuzuje mě to tak, že nemám čas se tím zaobírat. A když na mě něco dolehne, jdu do lesa nebo k vodě.“

Do politiky nikdy!

Rozčílit se ale dokáže. Noviny ho nenechávají moc klidným. „Ale abych se vztekal doma nebo před kamarády, když máme zrovna nahozené udice, to nedokážu.“ I proto je dnes rád, že se nestal novinářem, jak plánoval. Ani politikem.

Miroslav Donutil

„Bylo mi to několikrát nabízeno v těch divokých 90. letech. Proto si všechny ty dámy a pány, kteří jsou dnes v politice, pamatuju jako začínající ušáky.“ Mohl být tenkrát poslancem, senátorem i ministrem. „Nikdy mě to nezlákalo a nikdy mě to nezláká, protože sami vidíte, co to s lidmi dělá,“ pokyvuje hlavou.

Jablko nespadlo daleko

Stále vyprodané je i současné představení Amadeus v divadle Husa na provázku, kde Miroslav Donutil hraje Salieriho. V roli slavného skladatele mu sekunduje jeho syn Martin. „Hraje to skvěle,“ hodnotí.

„Řekl jsem mu: Budeš to mít těžké, ale musíš tvrdou prací dokázat, že jednou se bude říkat: Otec Martina Donutila byl také herec. A on si za tím tvrdě jde a dokazuje, že žádná protekce nikdy nehrozila. Jeho talent je nesporný.“

Miroslav Donutil
autoři: eh , Jiří Holoubek

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.