Milena Dvorská. Příběh představitelky Marušky, která věděla, že sůl je nad zlato!

„Mám tě ráda jako sůl,“ říká Maruška v pohádce Byl jednou jeden král v podání Mileny Dvorské. Jedná se o první roli této české herečky a zároveň o tu nejvýraznější. Tehdy jí bylo teprve patnáct let a pro pohádku si ji vybral sám Jan Werich. V roce 1953 vystupoval v Prostějově a Milena si k němu přišla pro podpis.

Když se na něj podívala svýma velkýma modrýma očima, zeptal se jí: „Poslouchej, nechtěla bys hrát ve filmu?“ Hned si napsal její adresu na papírek a slíbil jí, že se jí ozve. Jenže papírek ztratil a pamatoval si jenom její jméno. Proto požádal svého známého továrníka Wichterleho, který pocházel z Prostějova, jestli by mu nepomohl půvabnou dívku s pomněnkovýma očima najít. Jemu se to podařilo a z Mileny Dvorské se tak stala nezapomenutelná Maruška, která ví, že sůl je nad zlato.

Režisérům se nepodbízela

Sama Milena nikdy nebyla příliš cílevědomá, žádným režisérům se nepodbízela, snažila se jenom na sto procent dělat svoji práci. V divadle E. F. Buriana hrála celých třicet let a byla tam spokojená. Horší to bylo v soukromém životě. Byla dvakrát vdaná, poprvé za studenta FAMU Orfeye Cokova, se kterým měla dceru Lucii a podruhé za architekta Josefa Krause, s nímž měla syna Jakuba.

O tom, jak to vypadalo, když bydlela u Wericha, proč se přestala vídat se svou dcerou, nebo jakým způsobem se zapojila do revoluce v roce 1989, se dozvíte v dnešních příbězích z kalendáře. Jsou věnované této úžasné herečce, která se narodila 7. září 1938.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Čenský , Jitka Novotná , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související