Meteor o žahavé vodě, hvězdě před výbuchem a rojení včel

7. březen 2020

Poslechněte si:

  • 01:49 Proč stres těhotných vadí více chlapcům?
  • 09:41 Jak byla objevena nejslavnější česká kometa?
  • 15:15 Záhada „žahavé vody“ vyřešena
  • 25:19 Zazáří na obloze ve dne hvězda?
  • 36:09 Jak se rojí včely?

Proč stres těhotných vadí více chlapcům?

Těhotná

Že stres pro těhotnou ženu není ničím pozitivním, věděly už naše babičky. „Nastávající maminka má být především v klidu a míru,“ říkávali. To potvrzují nejnovější vědecká měření, kdy odborníci dokáží sledovat plod přímo v těle maminky.

Porovnáním stresového faktoru s množstvím potratů taky ukázalo, že stres v těhotenství dělá větší problém chlapcům. Proč? To vysvětlil MUDr. František Koukolík.

Jak byla objevena nejslavnější česká kometa?

02887414.jpeg

Kohoutkovu kometu znal v roce 1973 snad každý. Celosvětové očekávání úžasné podívané udělalo z českého astronoma Luboše Kohoutka hvězdu první velikosti. Dokonce i astronauti kosmické stanice Skylab kometu pozorovali.

Přestože výzkum komety byl velmi úspěšný, pro lidi bylo její přiblížení zklamáním. Nebyla zdaleka tak jasná, jak se čekalo. Co se s kometou dělo, jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Záhada „žahavé vody“ vyřešena

Medúzy

Představte si, že si jdete zaplavat do moře a najednou ucítíte pichlavou bolest. A pak pálení. Jako by vás žahla medúza. Jenže nikde žádnou nevidíte. Jen nazelenalý sliz. To se může stát každému plavci v Karibiku.

Začalo se hovořit o „žahavé vodě“ a vysvětlení zůstávalo záhadou. Teprve teď vědci zjistili, odkud se sliz bere a proč je vypouštěn. Tajemství odhalil biolog Jaroslav Petr.

Zazáří na obloze ve dne hvězda?

Jmenuje se Betelgeuse a září v souhvězdí Orionu. Je vidět okem, má načervenalou barvu a bez ní by souhvězdí ztratilo svůj nádherný tvar. Bohužel přesně to se stane. Hvězda je dvacetkrát těžší než Slunce a tak veliká, že kdybychom ji umístili do pozice Slunce, sahala by až k oběžné dráze Jupiteru.

Její osud je jasný – vybuchne jako supernova a zbude po ní patrně černá díra. Jasnost Betelgeuse se začala v listopadu 2019 snižovat a celý svět spekuloval, že už se výbuch blíží. Opravdu? Kdy se můžeme těšit na výjimečný úkaz? Kdy zazáří na denní obloze další hvězda? To komentoval prof. Petr Kulhánek z ČVUT.

Jak se rojí včely?

Roj včel se usadil na stromě

Včelaři znají své včely velmi dokonale, přesto o nich nevíme vše. Třeba takové rojení. Je s ním spjata spousta propracovaných činností. Jak se rojí včely? To studovali vědci, a dokonce si dovolili včely záměrně klamat. Zajímavé výsledky přináší kniha nakladatelství Academia Hmyzí rodiny a státy, ze které nám čtou Miloň Čepelka a autor prof. Jan Ždárek.

autor: Petr Sobotka | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...