Matěj Dadák: Lovci švábů. Z dystopického románu čte sám autor

Rozpadající se Evropa je zmítaná nepokoji a chaosem. Skoro nikde už není bezpečno. Osmašedesátiletý Eda žije se svou o čtyřicet let mladší partnerkou Terezou v opevněném statku blízko ostře střežených hranic s Polskem. V kraji sílí násilí, na obří těžební plošinu autobusy dennodenně přivážejí nové a nové dělníky, prchající z různých koutů světa. Mezi nimi je i záhadný Makedonec Nikola, který vstoupí Tereze do života. Komu se dá v těchto složitých časech věřit?

Čte: Matěj Dadák
Připravil: Matěj Dadák
Dramaturgie: Marina Feltlová
Hudba: Miroslav Tóth
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 9. 1. 2023
Varování: Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav četba obsahuje expresivní výrazy

Autor románu Matěj Dadák, který se zhostil i rozhlasové úpravy a interpretace, je povoláním herec. Vystudoval Činoherní herectví na JAMU a dva roky působil v brněnském Divadle Husa na provázku. Od roku 2000 je v angažmá v Činoherním klubu v Praze.

Účinkuje také ve filmech a seriálech. Zároveň se věnuje literární tvorbě, píše filmové a divadelní scénáře. Za novelu Horowitz byl nominován na cenu Magnesia Litera 2011 pro objev roku.

Spisovatel, herec a scénárista Matěj Dadák

Jeho román Muž bez jazyka vyšel v roce 2021, Lovci švábů o rok později. V roce 2018 měla v Činoherní klubu premiéru jeho hra Poutníci do Lhasy. Podle jeho scénářů byly natočeny televizní filmy Cizí příběh, kde ztvárnil hlavní roli, a Trojí život.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související