Mariannick Bellot: Holky nesnáším! Ondřej Brousek jako desetiletý kluk, který miluje hudbu a nesnáší holky

4. květen 2024

Rozhlasová hra renomované francouzské autorky Mariannick Bellot Holky nesnáším! je koncipovaná jako monolog pro vypravěče a hudební doprovod. Představuje zajímavou výzvu nejen pro interpreta vyprávěcího partu, pro režii a zvukový design. Ale taky pro posluchačstvo, kterému nabízí možnost nahlédnout do světa nadaného kluka s velkým talentem a trochu výbušnou náturou.

Vypráví: Ondřej Brousek
Napsala: Mariannick Bellot
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 20. 6. 2020

Raoul je obyčejný kluk, ale občas se cítí jiný, než ostatní. Když mu byly čtyři, umřela mu maminka a taky je jediným míšencem v hudební škole, kam chodí. Raoul má rád spoustu věcí: klavír, fotbal, svoje kámoše, zmrzlinu, co nesnáší, jsou domácí úkoly a holky. S holkama se Raoul nebaví a na plnění školních povinností je moc nepořádný. Taky má potíže s tím, čemu dospělí říkají respekt k autoritám. Občas Raoula popadne vztek na celý svět, naštěstí přišel jeho táta včas na to, že by si ho syn mohl vybít u klavíru.

Čtěte také

Raul je sympatický rebel, který se nechce vzdát svých představ, snů a hlavně vlastního názoru na hudbu. Často kvůli tomu narazí, bojuje se systémem a někdy i s vlastní nezkušeností, ale ve všem, co dělá, je opravdový,“ říká o hlavní postavě režisérka rozhlasové inscenace Bela Schenková, která pro hlavního hrdinu dlouho hledala pravého představitele. A našla Ondřeje Brouska. „Ondřej je multifunkční talent. Je to skvělý herec a taky muzikant. Pro roli Raoula je to ideální spojení. A navíc je hravý a ochotný bez reptání plnit všechny představy, které v nás text probouzel.“

Francouzská spisovatelka a scenáristka Mariannick Bellot napsala Raoulův monolog J´aime pas les filles pro stanici France Culture v roce 2013. Od té doby se dočkal i několika překladů a nastudování jiných evropských rozhlasových společností. A přestože autorka věk interpreta nijak nepředepisuje, pro všechny inscenace je společné obsazení dětského hrdiny dospělým hercem. Odstup od vlastního dětství zřejmě pomáhá herci vystihnout kouzlo, humor i obtíže dospívání.

Pro Český rozhlas hru přeložila Eliška Závodná, mimořádnou práci na výsledné inscenaci odvedli skladatel a zvukový designér Jan Trojan a mistr zvuku Tomáš Pernický. Poprvé dostal malý klavírní génius šanci oslovit české publikum v roce 2020 na Rádiu Junior. Snad se bude líbit i posluchačkám a posluchačům Dvojky.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související