Maminkou z časopisu může být podle psycholožky každá. Kde děláte chybu?

17. říjen 2016

Chcete být dobrou matkou, manželkou a milenkou? Jak sladit všechny role dohromady? Podle psycholožky prostě musíte chtít.

„Ženy z časopisů“ vedle rodiny a manžela stíhají kariéru, jednou týdně kadeřníka a ještě s úsměvem přesazovat třeba kaktusy. „Sama jsem mámou dvou holčiček. Prožila jsem si jejich nemoci, chodila jsem nevyspalá do práce, zažila jsem i partnerskou krizi a stěhování… Ale být takovou ženou z časopisu může každá z vás,“ prohlašuje psycholožka Anna Lukešová.

Pořád jste ženou!

Vytvořila proto projekt Mama psychologie, kterým se snaží pomáhat dalším maminkám. „Hledala jsem cestu, jak z toho ven, jak se dostat až z úplného dna. Základní radou je se na to úplné dno vůbec nedostat! Musíte dát všemu, co děláte, kázeň, pořádek a řád. Vše pak s nadhledem a radostí.“

Než se ale k tomu dopracovala, vyslechla plno příběhů maminek na pískovištích. „Zjistila jsem, že kromě klasických tří M (matka, manželka a milenka) musíte mít ještě další dvě vlastnosti. Musíte být manažerkou domácnosti a spokojenou ženou s vlastními plány, sny a profesí, kterou jen teď nevykonáváte.“ To je totiž hlavní problém žen na mateřské: že zapomínají na sebe.

koláčový graf

Váš příběh

Klasickým příkladem je i příběh paní Terezy, která veškerý čas věnovala péči o děti. To, že jí nezbýval čas na sebe, začala postupně vyčítat manželovi. „I když víte, že to partner taky nemá lehké, je pro vás v tu chvíli i jeho cesta do práce lákavější než starost o vztekajícího se malého tvorečka, kterého milujete.“


Anna Lukešová, psycholožkaPokud partner projeví snahu pomáhat, pak prý nejvíc pomůže, když ženu vyslechne a dodá jí sebehodnotu a pak i sebevědomí. Za manželovo dobré slovo půjde světa kraj a bude dělat vše, co může. Věřte mi.

A řešení? Promluvte si s partnerem. Oba byste se měli zamyslet třeba nad pomocnicí do domácnosti. „Já sama vstávám ve 4 hodiny ráno, abychom měli klidná rána. Jde to,“ popisuje Lukešová. Navrhuje zapojit i děti. „Já to udělala. Pravý čas je první třída. Jinak toho nejvíc zůstane na vás a nepomůžete si ani řevem, ani výčitkami.“

autoři: lup , Eva Kličková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.