„Máma je jen jedna.“ Modelka Veronika Kašáková o filmu Amerikánka a svém životě v dětském domově
Nový film Amerikánka o holce z dětského domova má spojitost s jejím životem. „Strávila jsem 16 let v dětském domově. I když bratr později odešel, já se rozhodla zůstat,“ vypráví. Jak se zrodila myšlenka na dětský fond? Jaký byl její vlastní životní osud? Co pro ni znamenal vztah s bratrem a jeho pozdější odchod za otcem? Chtěla si ve filmu Amerikánka sama zahrát? A jak ovlivňuje její život nemoc syna Matyáše?
Ve filmu režiséra Viktora Tauše se hodně křičí a tančí. „Stačí křičet a vztek z vás vystupuje ven. Moje přítelkyně kdysi řekla, že co je vyřčené, je vyléčené. Takže se snažím pojmenovávat věci a nepotlačovat je, ačkoli jsem se za ně dlouho styděla,“ popisuje zakladatelka Nadačního fondu Veroniky Kašákové a finalistka soutěže Miss 2014.
„Při první projekci jsem se bála, že uvidím něco, co si nechci připomínat, ale když to skončilo, neměla jsem slov. Je to film, který nahlíží na dětskou duši. Dětský domov dnes vypadá jinak, ale je otázkou, jestli i dětská duše vypadá jinak. To je pro mě téma, o kterém bychom se měli bavit.“
Může společnost v tomhle ohledu něco dohnat? „Pokud mateřskou lásku nepoznáte, nechybí vám, protože ji neznáte. Ale pak se sama stanete matkou a vidíte tu lásku a péči. V tu chvíli si řeknete: tohle jsem mohla mít a neměla. Nahradit rodiče nelze a mateřská láska je něco mezi nebem a zemí. A děti z dětských domovů matku oplakávají a čekají na ni, i když se k vám nechovala hezky. Máma je zkrátka jenom jedna,“ uzavírá modelka Veronika Kašáková v Blízkých setkáních.
Související
-
Modelka a filantropka Tereza Maxová. Ovlivňuje její nadace vztah k vlastním potomkům?
Milovaný dědeček jí říkal: Musíš vidět všecky krásy světa. A modelka a filantropka Tereza Maxová se o to intenzivně snažila a snaží. Na co dbá ve výchově synů a dcery?
-
Z dětského domova jsem se sestrou utekla, vzpomíná Naďa Konvalinková
Možná o ní nevíte, že se potápí a 22 let je patronkou nadace Rozum a cit. Ta pomáhá dětem z dětských domovů. Může za to osobní zkušenost, svěřila se v Blízkých setkáních.
-
Děti v domovech nepotřebují hračky, ale pozornost a čas. Zrcadlo dobré víly Angeliky Nevěřilové
Jako dítě zažila vykořenění i nezištnou pomoc nových přátel. Jak se dostala ze světa čísel k pomoci dětem? A čím její blízké obohacuje to, že se stali hostitelskou rodinou?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka