Magdalena Dobromila Rettigová. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny

Při vyslovení jejího jména se většině vybaví slova „vraz do toho tucet vajec“. Autorka nejslavnější kuchařky ale nebyla jen korpulentní žena v naškrobené zástěře, jak je obvykle zobrazována. Vládla stejně dobře vařečkou jako českým jazykem. Byť do svých osmnácti let mluvila jen německy. Jako dáma sečtělá a vzdělaná se vzdor německému prostředí, v němž vyrůstala, stala horlivou českou vlastenkou a buditelkou. Za 60 let života přivedla na svět 11 dětí. Dospělosti se dožily tři.

Přestože dívkám udílela rady, kterak učinit manžela šťastným a emancipace v jejím pojetí znamenala získat vzdělání, aby mohla být dobrou matkou a reprezentovat svého muže, měla velkou zásluhu na šíření české literatury a jazyka. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny, byl mnohem rozmanitější.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Zuzana Ptáčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.