Magdalena Dobromila Rettigová. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny

Magdalena Dobromila Rettigová. Žena, která vládla stejně dobře vařečkou jako českým jazykem, byť do svých osmnácti let mluvila pouze německy. Napsala Zuzana Ptáčková. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Při vyslovení jejího jména se většině z nás vybaví slova „vraz do toho tucet vajec“. Autorka nejslavnější kuchařky však nebyla jen korpulentní žena v naškrobené zástěře, jak je obvykle zobrazována.

Stala se horlivou českou vlastenkou

Magdalena Dobromila Rettigová byla dáma sečtělá a vzdělaná, která se vzdor německému prostředí, v němž vyrůstala, stala horlivou českou vlastenkou a buditelkou. Za šedesát let svého života přivedla na svět jedenáct dětí, z nichž dospělosti se dožily jen tři.

Přestože dívkám udílela rady, kterak učinit manžela šťastným a emancipace v jejím pojetí znamenala získat vzdělání, aby mohla být dobrou matkou a reprezentovat svého muže, měla velkou zásluhu na šíření české literatury a jazyka. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny, byl mnohem rozmanitější.

V dalších Příbězích z kalendáře představíme unikátní turistické chaty v Beskydech, které daly poutníkům střechu nad hlavou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související