Magdalena Dobromila Rettigová. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny
Při vyslovení jejího jména se většině vybaví slova „vraz do toho tucet vajec“. Autorka nejslavnější kuchařky ale nebyla jen korpulentní žena v naškrobené zástěře, jak je obvykle zobrazována. Vládla stejně dobře vařečkou jako českým jazykem. Byť do svých osmnácti let mluvila jen německy. Jako dáma sečtělá a vzdělaná se vzdor německému prostředí, v němž vyrůstala, stala horlivou českou vlastenkou a buditelkou. Za 60 let života přivedla na svět 11 dětí. Dospělosti se dožily tři.
Přestože dívkám udílela rady, kterak učinit manžela šťastným a emancipace v jejím pojetí znamenala získat vzdělání, aby mohla být dobrou matkou a reprezentovat svého muže, měla velkou zásluhu na šíření české literatury a jazyka. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny, byl mnohem rozmanitější.
Související
-
Úžasné životy: Magdalena Dobromila Rettigová podle kuchaře a blogera Petra Stupky
Příběh o národní buditelce, která kromě kuchařek psala i verše, se natáčel přímo v zámecké kuchyně z 19. století v Hluboké nad Vltavou.
-
Rady mladým dívkám podle M. D. Rettigové
Jak radila mladým dívkám, kterak o mužíčka pečovat? V kolik ráno vstávati? Co vše doma zastanouti? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Vaněk.
-
Hold jí vzdala Němcová i o mnoho let později Jirásek. Osudové ženy: Magdalena Dobromila Rettigová
Do širokého povědomí se zapsala díky své kuchařce. Její literární práce ale zahrnuje i stovky básní, próz a divadelních her. Věnovala se i výchově dospívajících dívek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.