Magdalena Dobromila Rettigová. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny

Při vyslovení jejího jména se většině vybaví slova „vraz do toho tucet vajec“. Autorka nejslavnější kuchařky ale nebyla jen korpulentní žena v naškrobené zástěře, jak je obvykle zobrazována. Vládla stejně dobře vařečkou jako českým jazykem. Byť do svých osmnácti let mluvila jen německy. Jako dáma sečtělá a vzdělaná se vzdor německému prostředí, v němž vyrůstala, stala horlivou českou vlastenkou a buditelkou. Za 60 let života přivedla na svět 11 dětí. Dospělosti se dožily tři.

Přestože dívkám udílela rady, kterak učinit manžela šťastným a emancipace v jejím pojetí znamenala získat vzdělání, aby mohla být dobrou matkou a reprezentovat svého muže, měla velkou zásluhu na šíření české literatury a jazyka. Její život se rozhodně neodehrával jen u plotny, byl mnohem rozmanitější.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Zuzana Ptáčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.