Úžasné životy: Magdalena Dobromila Rettigová podle kuchaře a blogera Petra Stupky
Příběh o národní buditelce, která kromě kuchařek psala i verše, se natáčel přímo v zámecké kuchyně z 19. století v Hluboké nad Vltavou.
Kuchaře Petra Stupku s Magdalenou Dobromilou Rettigovou poprvé seznámili učitelé na hotelové škole. Tehdy se mu její styl prý zdál nesrozumitelný. Ale postupně si k ní našel cestu. „Když jsem zjistil, že psala i verše, vyhledal jsem si ji a četl i její povídky a dopisy,“ svěřuje se.
Žádná šmudlička schovaná za manželem
Buditelka a experimentátorka na poli gastronomie mu nakonec učarovala. Třeba tím, že recepty své slavné kuchařky často sama vymýšlela a testovala na svém muži. „Své znalosti se taky snažila předávat dál.“
„Dělala kurzy, vysvětlovala, učila. Zakládala si na tom, aby žena byla vzdělaná, pracovitá, upravená. Žádná šmudlička schovaná za svým manželem, ale silná žena stojící po jeho boku,“ říká Petr Stupka.
Natáčelo se na Hluboké
Natáčelo se i v zámecké kuchyni s původním autentickým vybavením z 19. století. „To prostředí mě inspiruje,“ svěřuje se Stupka, který zalistoval i svou soukromou kuchařskou relikvií – původním vydáním kuchařky s recepturami Magdaleny Dobromily.
Související
-
Místo toho, aby pořádně uvařila, experimentovala. Příběhy slavných: Magdalena Dobromila Rettigová
Prototyp české spisovatelky a emancipované ženy 18. a 19. století. Účinkují Jitka Smutná a Michaela Maurerová.
-
Rady mladým dívkám podle M. D. Rettigové
Jak radila mladým dívkám, kterak o mužíčka pečovat? V kolik ráno vstávati? Co vše doma zastanouti? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Vaněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.