Lukáš Kovanda: „Vyšší moc“, nebo sabotáž Spojených států? Motiv zničit plynovody Nord Stream stojí na straně Ruska

4. říjen 2022

Kdo stojí za útoky na plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, zatím vyjasněno není. Západ se ale stále více přiklání k tomu, že zájem na jejich zničení mělo samo Rusko. Jak to ovlivní již tak vysokou cenu plynu? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě odhadne, kam až můžou stoupat ceny pohonných hmot, a vysvětlí důvody, proč Gazprom zastavil dodávky zemního plynu do Itálie.

Záměrné zničení plynovodů přivádějících plyn z Ruska do Evropy zdánlivě nedává žádný smysl. Vysvětlení však může být více než prosté. „Rusko těmito plynovody už nedopravovalo žádný plyn. Nejenže mu tedy nevznikal zisk, dokonce mu vznikala ztráta kvůli mnohamiliardovým pokutám za to, že Gazprom nedodával do Evropy plyn tak, jak bylo nasmlouváno,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

„Rusko teď může říkat, že zasáhla jakási vyšší moc, a že přece proto nemůže platit pokuty. Kdyby k této události nedošlo, plyn by třeba i dodávat mohlo.“

Projekt jen pro dobu míru

Na druhé straně Kreml ukazuje prstem na Spojené státy, které prý v reakci na výbuchy obou plynovodů v Baltském moři zdražily LPG. „Plynovody byly dlouhodobě trnem oku hlavně Polsku a Ukrajině. Naopak byly v zájmu Německa a samozřejmě Ruska. Toto ale platilo do války. Od začátku invaze dávají Němci jasně najevo, že Nord Stream 2 nezprovozní a že se nakonec odstřihnou od ruského plynu zcela. Proto přestává pro Západ dávat jakýkoli smysl potrubí ničit, když stejně žádný plyn nevedla,“ je přesvědčen Kovanda.

Čtěte také

Podle posledních informací nebyla potrubí zničena úplně. Jedna ze čtyř trubek obou plynovodů zůstává funkční a teoreticky by plyn vést mohla. „Na Západě podle mě ale absolutně nepanuje nálada ruský plyn odebírat a zahajovat nějaká jednání. I z tohoto důvodu je tedy velmi nepravděpodobné, že by v tuto chvíli zrovna Spojené státy něco takového prováděly.“

Bylo by to totiž nesmírně riskantní. K výbuchům došlo v dánské a švédské ekonomické zóně, což by zákonitě vneslo nervozitu mezi spojence NATO. Možná ale právě toto si Rusko přálo. Vnést mezi spojence chaos, neklid a nejistotu. A když k tomu ještě přičteme výmluvy na vyšší moc, máme motivy na straně Ruska. Přestože to byl pro Rusy nesmírně nákladný projekt. Ovšem jen v dobách míru. V čase války ztratil svůj ekonomický smysl, a naopak se ukázal jako ztrátový.“

Zimu zvládneme

Poškození plynovodu naštěstí žádné dramatické zvýšení cen plynu nevyvolalo. „Potrubí už žádný plyn nevedla. Spíše to tedy vyvolalo jistou přechodnou nejistotu, která už zase pominula. Díky plným zásobníkům a šetrné spotřebě je podle mě zima zvládnutelná. Některé velké průmysly ale samozřejmě problémy mít budou.“

Větší otázkou podle Kovandy bude zvládnutí následující topné sezony. „Nikdo neví, jak se Evropě podaří naplnit zásobníky v příštím roce, kdy už k nám nebude proudit vůbec žádný ruský plyn. Budeme muset zásobníky plnit výlučně plynem neruského původu, norským, alžírským, katarským, ze Spojených států... To samozřejmě bude mnohem nákladnější a i kapacitně to může být problém.“

Spustit audio

Související