Luděk Galuška: Cyril s Metodějem možná ochutnali slivovici

Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky (uživatel Baciyelmo)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky (uživatel Baciyelmo)

Už jako žák 6. třídy sbíral na poli u rodné Ostrožské Nové Vsi střepy historických nádob. Dnes Luděk Galuška sní o tom, že objeví hrob svatého Metoděje z doby Velkomoravské říše, na kterou se jako archeolog specializuje a umí o ní poutavě vyprávět.

„Dnešní politici, kteří rozhodují o naší budoucnosti, by si měli vzít příklad z minulosti. Doba stěhování národů je v tomto ohledu momentálně velmi inspirativní,“ říká člověk, který historií přímo žije. A nejradši tou slovanskou.

Možná byste byli překvapení, jak žili lidé v dobách Velké Moravy. Elita prý měla zbraně srovnatelné s vyspělými Germány, šatila se do drahých látek, pila víno, pivo, medovinu a dokonce jedla mořské ryby.

Luděk Galuška (2015)

Velkomoravané možná pili i slivovici, i když důkazy o tom ještě nebyly objeveny. „To, že jsme je nenašli, neznamená, že to tak nemohlo být,“ směje se Luděk Galuška, mimo jiné tvůrce skanzenu Modrá, na jehož území žili naši předkové v době od 8. do 13. století. Poslechněte si.