Lucie Bílá si můj text nakonec vybrala, vzpomíná Patricie Fuxová

5. prosinec 2020

Její texty zpívají Václav Neckář, Vojta Dyk a Ilona Csáková. Patricie Fuxová je kromě toho zpěvačkou, skladatelkou a frontmankou skupiny Vesna.

Například text písničky Mám boky jako skříň zaujal Ewu Farnou. Patricie vzpomíná i na nečekanou spolupráci s Lucií Bílou: „Jednoho dne mi zazvonilo neznámé číslo. Na druhém konci byla Lucie Bílá. Druhý den měla nahrávat duet s Karlem Gottem a nelíbil se jí žádný z textů, které měla k dispozici. Oslovila mě, jestli bych se o nějaký nepokusila. Psala jsem celou noc a Lucie si můj text nakonec vybrala.“

Rozhlasové začátky

Patricie zpívala i s dětským sborem Českého rozhlasu. „Byla to pro mne pocta,“ říká. Studovala na pražské konzervatoři i na Berkeley College Of Music v Americe a ve Španělsku, věnuje se popové hudbě a inspirují ji i folkové texty předních českých písničkářů. Možná i proto vznikla její skupina Vesna složená výhradně z talentovaných dívek. Té nyní vyšla v pořadí už druhá deska.

Hledání harmonie

Zaslíbeným místem je pro Patricii Indie, kterou navštívila už osmkrát. „Zabývám se také jógou a meditacemi. Vždycky tam najdu klid a harmonii, ze které pak žiju a těžím, když pak píšu písničky a tvořím,“ říká autorka nejen písní, ale i knihy a charitativního projektu.

Co plánuje do roku 2021?

„Když nebude možné koncertovat, budeme zřejmě pro naše fanynky připravovat víkendová setkání, kde se budeme věnovat relaxaci, józe a seberozvojovým aktivitám a na závěr s Vesnou i zahrajeme a zazpívám.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.