Lovu, sběru a práci zdar! O různých podobách obživy a práce
Pravěcí lovci chodili na mamuty, my chodíme na houby. Pro ně to byl způsob obživy, pro nás to je kratochvíle a odpočinek od práce. S Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem se vypravíme na lov slona do Afriky, vrátíme se do 30. let minulého století na starý český venkov a ukážeme si těžkou obživu paličkováním. A povíme si také o tom, jak je těžké se živit v době nedostatku.
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
4. schůzka: Od lovců k nejstarším zemědělcům
Sledujme stopy našich praprapředků, které nám zanechali v průběhu času, abychom pochopili jejich způsob života i umírání, procesy objevů či vývoje řemesel.
-
Host: Jan Borovička, mykolog
Z jakého úhlu zkoumá houby vědec-akademik? Jak ovlivňují růst hub vykácené lesy? Obejde se bez hub život na Zemi? Moderuje Marie Retková.
-
Jana Pičmanová: „Paličkování je chytání vzduchu mezi nitěmi“
Středečním hostem Dvojky ČRo a Stanislavy Lekešové po 9:05 hodině byla zakladatelka Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana Pičmanová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.