Lidem byl tak protivný, že mu v krámě neprodali ani maso. Příběhy slavných: Petr Haničinec

12. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Haničinec 80. léta

Hrají Jiří Štrébl a Jitka Sedláčková.

V Okresu na severu hrál ředitele chemičky, v Dobré vodě koňáka, co neměl s politikou nic společného, a v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře se představil jako komunista Bošek, nejzápornější postava celého díla. Lidem byl prý tak protivný, že mu v krámě ani neprodali maso. I takové byly role Petra Haničince.

Šel z něj strach i v soukromí

I v soukromí to byl chlap, ze kterého šel strach. Dokázal se tak rozčílit a zařvat, až drnčely skleněné tabulky v oknech. Na sklonku života přesto skončil bez energie a v depresi. To už nemohl hrát v divadle. V ústraní blízko Berounky se zotavoval po autonehodě. 52 dnů ležel v kómatu, chodil o berlích.

Zhnusený komunista

Celkově se mu po revoluci už tolik nedařilo. Jako mladý byl sice zapáleným hrdým komunistou, přestože nevyšel z chudých proletářských poměrů, a užíval si života. V 60. letech ho ale naivita budování komunismu přešla a nechal se vyškrtnout z KSČ. Nadchlo ho Pražské jaro. Po něm ale přišla cenzura.

Lidé kolem něj

Celkem byl čtyřikrát ženatý: s herečkou Štěpánkou Haničincovou, s herečkou Marií Kyselkovou (Princezna se zlatou hvězdou), s rozhlasovou moderátorkou Evou Kopeckou a zlatnicí Radmilou Pleskotovou. Mezi jeho oblíbence patřili kamarádi z vojny Vladimír Brabec a Vladimír Menšík.

autor: jht
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová