Lékařka varuje: Po některých lécích na migrénu můžete přibrat nebo mít deprese!

15. červen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Migréna

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Je to specifická nemoc, která má řadu příznaků a řadu způsobů léčby. Neuroložka Eva Medová z FN Královské Vinohrady varuje před domácí samoléčbou.

„Při migréně je bolest velice intenzivní, pulzující a je jen na půlce hlavy,“ popisuje lékařka Eva Medová. Migréna začíná ve spánku kolem oční bulvy nebo za okem. Bolest bývá doprovázena zvracením, úzkosti. Migrenikům je chladno nebo naopak horko. Mají žízeň a často močí.

„Migréna je primární nemoc, u které se ale dalším vyšetřením nedá zjistit příčina.“ Ví se jen, že její generátor je v mozkovém kmeni. Jak si od ní pomoct? „Problém je už první fáze záchvatu. Některým pacientům prý pomáhá černá káva nebo jít na vzduch, osprchovat si hlavu... Většina lidí ale sahá po léku.“

Čtyři fáze záchvatu migrény:
  1. Prodromální část (změny nálad, úzkost, člověk se „necítí dobře“, je jako před bouřkou)
  2. Aura (ta je ale jen u 20 % migreniků)
  3. Vlastní silná bolest hlavy
  4. Postdromální fáze (pacient usíná a spánek mu přináší úlevu)

Odborná léčba

Během záchvatu migrenici užívají triptany, tedy léky, které působí na mozkových cévách a dokáží zastavit i už rozvinutý záchvat. U lidí, kteří mají migrénu i 15x měsíčně se volí preventivní léčba (antiepileptika, blokátory kalciových kanálů nebo beta blokátory).

Léčba ale musí být u neurologa, který se nejdřív ptá na vaše další nemoci. „Některé léky totiž zhoršují deprese, po jiných zas můžete přibírat na váze,“ dodává.

Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Stáňa Lekešová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.