Kurt Gebauer: Když je příležitost udělat něco venku, všeho nechám a jdu do toho na plné pecky
Na Dobřichovické cestě mramoru vytvořil Kurt Gebauer těžko zapamatovatelnou sochu. Zpočátku k akci neměl příliš velkou důvěru. „Sochy jsou tu v řadě, je to takový Karlův most nasucho. Mám raději místa, ke kterému si sochaři vytvoří vztah. Ale tady rostou v řadě stromy a ty sochy tu mají smysl. Oživují cestu a vypadá to dobře.“
Socha Kurta Gebauera vytvořená pro 8. ročník sympozia Dobřichovická cesta mramoru má netradiční jméno – Dobřichovka slivenecká von Cikánka de la Barrandien. „Je to ze sliveneckého mramoru z lomu Cikánka nad Dobřichovicemi plus to slavné jméno francouzského experta, který zjistil, kolik je tu zajímavých věcí.“
Kurt Gebauer stojí za trpaslíkem u Hořic
„Sochy v prostoru ukazují umění lidem, kteří by do galerie nešli. Může je to inspirovat, mohou se začít zajímat o umění. Když je příležitost udělat něco ve venkovním prostoru, tak všeho nechám a jdu do toho na plné pecky. Lidi na to třeba nadávají, ale vzniká diskuze a tříbí to i vkus lidí.“ Kurt Gebauer stojí i za obřím trpaslíkem u Hořic. „Měří jedenáct metrů. Idea pochází už z 90. let. Lidé se na něj složili a zaplatili všechny kameny.“
Kurt Gebauer také maluje a sám tvoří katalogy. Zpívá se souborem Vlastenci, rád plave a zachraňuje barokní sýpku v Drahkově. „Z močálu u potoka chceme udělat takový ostrůvek pro posezení pro místní obyvatele. Hospoda je tam zavřená, snad se to náměstíčko povede. Obyvatelé ten můj projekt odsouhlasili.“
Související
-
Sochy ve veřejném prostoru mohou pomoct vybouřit agresivitu v lidech, říká sochař Kurt Gebauer
„Kdyby se šílenec, který má ambice posílat lidi na smrt, staral víc o kulturu, tak bychom možná teď tohle nezažívali,“ říká v Blízkých setkáních Kurt Gebauer.
-
Host: sochař Kurt Gebauer
Jitka Novotná si povídá se zajímavými muži. Tentokrát se sochařem Kurtem Gebauerem. Redaktor Filip Lukeš. Režie Yvona Žertová.
-
Příběhy staveb i architektů poutavě vypráví historik architektury Zdeněk Lukeš
Odmalička se kolem sebe rozhlíží, zajímá se o různá zákoutí, stavby, architekty, jejich příběhy – a ty nám pak poutavě předává. Historik architektury Zdeněk Lukeš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.