Které chipsy obsahují nejvíc karcinogenu? A které chutnají nejlíp? Výsledky dTestu brambůrek
Redakce časopisu dTest otestovala 18 druhů solených chipsů z českých regálů a 1 brambůrky z německého trhu. Zaměřili se na výskyt karcinogenního akrylamidu. Přečtěte si, kterým lupínkům se určitě vyhnout.
„Brambůrky jsou z velké části nasáklé bezcenným tukem, který tvoří zhruba třetinu. Obsahují taky velké množství soli. Hodnotili jsme je tedy z pohledu koncentrace soli a tuku v gramech na 100 gramů,“ uvádí Olga Šlesingrová.
Pokud sníte jedno balení lupínků, sníte doporučenou denní dávku tuku. Váže se k tomu ale ještě jedno zdravotní riziko. „Když jíte slané brambůrky, tak se k tomu dobře pije. Spotřeba brambůrků pak bývá spojená i se zvýšenou spotřebou alkoholu.“
Propadák dTestu
Strážnické brambůrky (nejvíc karcinogenu)
Vítěz dTestu
Walkers: Ready Salted (nejmíň karcinogenu)
Tesco Chips Salt
Vítězové podle chuťového hodnocení
K-Classic Chips Salt z Kauflandu
Lay's Salt
Bohemia solené
Co přesně dTest hodnotil?
Žádná vyhláška nenařizuje, jak mají brambůrky chutnat nebo vonět. „Hodnotili jsme tedy podle české normy, která už neplatí. A pro mě překvapivě dopadly dobře, co se týká chuti, vůně, barvy i vzhledu. Rozdíly se mezi nimi našly, ale žádný nedopadl hůř než uspokojivě.“
Test se zaměřil taky na zjišťování dvou nežádoucích látek: transmastných kyselin a akrylamid. Dobrou zprávou je, že v testovaných brambůrkách neobjevili žádné transmastné kyseliny, které mohou vznikat při opakovaném záhřevu oleje nebo při zastaralých metodách ztužování tuku.
Čtyři výrobky nesplňují normu karcinogenů
Karcinogenní akrylamid se vyskytuje ve škrobnatých potravinách, jako jsou právě brambory. Podle nových evropských nařízení je ho povoleno maximálně 750 mikrogramů na kilogram výrobku. A tady už rozdíly byly. „Čtyři z testovaných 19 balení této hodnotě vůbec nevyhovělo.“
A jak je to ve srovnání třeba se sousedním Německem? Tak třeba brambůrky Lay’s: ty prodávané u nás se vyrábějí v Polsku, ty německé v tamním závodě. „Rozdíl mezi nimi není tak velký. Navíc ve prospěch českého výrobku. Ale například právě akrylamidu měly české 2x tolik než německé. Ty naše ale chutnaly hodnotitelům v laboratoři víc. Vyberte si sami.“