Kreativec, sběratel nebo plánovač? Jaký typ hráče jste? Expedice do světa stolních her
Máte raději hry deskové, karty, nebo jste propadli kouzlu počítačových her? Poslechněte si o historii her nebo v článku zjistěte, jaký typ hráče jste.
Hrou jako fenoménem se zabývají hned tři vědní obory: teorie her, což je aplikovaná matematika, tzv. herní studia, která se zabývající teorií počítačových her, a ludologie, která zkoumá vliv her na jedince i společnost.
Jaký typ hráče jste?
Motivace ke hraní pak závisí na tom, jaký typ hráče vlastně jste. Poznáte se v jedné z uvedených kategorií?
- typ „sociální hráč“ – jejich hlavním cílem je interakce a hraní s ostatními lidmi; mezi jejich hlavní rysy patří soutěživost a snaha překonat ostatní; užívají si pobyt v komunitě a bez ní by pro ně hra ztratila smysl.
- typ „akční hráč“ – uchvátí je cokoliv, kde se něco děje; od hry očekávají, že je nenechá vydechnout a bude jim nabízet jednu akci za druhou.
- typ „plánovač“ – umějí myslet do budoucna, a než se odhodlají do akce, dokonale si promyslí všechny možnosti; zbožňují jakékoli strategické hry a dokáží u nich strávit i stovky hodin.
- typ „sběratel“ – dokud neposbírají všechny body a kompletně hru nedokončí na sto procent, není pro ně hra dohraná; nedělá jim problém hrát hru několikrát po sobě, aby získali jiný alternativní konec.
- typ „kreativec“ – hru přizpůsobují svým požadavkům; mají rádi hry, které jsou zajímavé designem, a které si mohou změnit podle vlastních preferencí.
- typ „pohádkář“ – mají rádi příběhy, rádi je prožijí v jiném světě a budou na to vzpomínat jako na dovolenou.
Psychologické faktory hraní her
Podle ludologie byste hry a hraní neměli zatracovat. Umožňují totiž člověku osobnostní růst skrz několik významných faktorů. A tím zásadním je zlepšování se. Hrou získáváte zkušenosti a na konci je vidět, jakou cestu jste ušli a jakých výsledků dosáhli.
Dalším důležitým psychologickým faktorem je cvičení zodpovědnosti. Jen na vás závisí výsledek hry a za své chyby pak pykáte sami. Hra vás učí přijímat důsledky svých rozhodnutí.
Dobře postavené hry ale mohou i rozšiřovat vědomostní obzory, rozvíjet týmovou spolupráci, posilovat empatii, cílevědomost i preciznost. A také vás naučí přijmout porážku a prohru. Ne nadarmo byl velkým podporovatelem chytře vymyšlených her i učitel národů Jan Amos Komenský.
Související
-
J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?
Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?
-
Proč děti fascinovaně sledují, jak někdo jiný hraje počítačovou hru? Rozhovor s youtuberem MenTem
„A proč koukáte na Ordinaci v růžové zahradě?“ odpovídá otázkou Jan Macák alias youtuber MenT v Nočním Mikrofóru.
-
Šachy: co ve skutečnosti znamená šach mat anebo pat?
Slova šachy, šach nebo mat pocházejí z perštiny. Výraz pat ale s asijským původem této hry nesouvisí, vznikl později v italštině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.