Kontroluji apoštoly, jestli se nehádají, říká orlojník Petr Skála
Orloj je historickým klenotem Česka. Z jeho obrácené strany ho dobře zná Petr Skála, akademický sochař a pražský orlojník. Věžním hodinám se věnuje společně se ženou už 25 let.
„Je to opravdu koníček. Věžní hodiny nenajdete nikde stejné. Je dobrodružství je opravovat a pražský orloj je unikát. Přitahuje množství pověr a legend, jako třeba oslepení mistra Hanuše. Bohudík není pravdivá.“ Je opravdu v orloji součástka z roku 1410? „Orloj je z velké části původní. Při restaurování byl od války poprvé demontován. Po válce ho totiž zabetonovali do podlahy, tak jsem ho vysekal.“
A od kdy se v okénkách objevují apoštolové. „Bohuslav Balbín v roce 1682 napsal, že na orloji nevycházejí žádní panáčkové pro potěšení nerozumných chlapců a venkovanů, kteří přicházejí do města prodat dříví. Tehdy tam tedy apoštolové nebyli. Objevili se asi v 19. století, protože švédský myslitel píše, že tam viděl různé sošky na podstavcích a ve dvířkách. To je asi první záznam o apoštolech.“
Z jakého kamene sochy nejraději tvoří? Jakého má rád sochaře? Jak často chodí kontrolovat orloj? Jak změnil Vojtěch Sucharda sochy na orloji? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Hosté: staroměstský orlojník Petr Skála a jeho žena a spolupracovnice Melanie
Staroměstský orloj prošel náročnou rekonstrukcí. Co bylo při jeho obnově nejnáročnější? Kterým profesím dala rekonstrukce nejvíc zabrat? Jaká tajemství památkáři odhalili?
-
Staroměstský orloj je pod 24hodinovým dozorem Petra Skály,...
Restaurátor, hodinář, orlojník, akademický sochař a opravář věžních hodin Petr Skála byl úterním (24. května) hostem magazínu Dvojky ČRo „Je jaká je“ po 9:05 hodině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.