Když uvízneš, volej! Omeletky o přátelství s Halinou Pawlowskou

1. srpen 2021

Omeletky na Dvojce budou dnes o přátelství a kamarádech. Napadlo Vás někdy, kdo je Váš služebně nejstarší kamarád? A podle čeho se rozhodujete, zda se dotyčný stane Vaším kamarádem?

Když jsem vyrůstala, byla v Praze založena škola se speciální třídou, kde se nadané děti měly učit už od třetí třídy cizí jazyky, vypráví Halina Pawlowská.

Moje maminka dospěla k závěru, že právě já jsem ta nadaná, a do té speciální třídy mne přihlásila. Po prázdninách jsem nastoupila. Bohužel moje tehdejší moc dobrá kamarádka mou absenci ve staré škole odstonala. Tři týdny ležela v posteli s teplotou, než se ze smutku ze ztraceného kamarádství vzpamatovala.

Když uvízneš, volej!

A co si o přátelství myslí herečka Martina Hudečková? Kamarády přijímám stále, ale samozřejmě už nemám to dětsky široké srdce, které za kamaráda považuje každého, s kým něco prožije. Léta navíc ukazují, na koho se opravdu můžu spolehnout. A k tomu mi dopomáhá i jedna zátěžová otázka. Pokud někde uvíznu a vím, že dotyčnému můžu kdykoli zavolat a požádat ho o pomoc, pak je to můj kamarád.

Samozřejmě že takových lidí nemám kolem sebe kvanta. Je jich jako šafránu. Ale měla jsem v životě to štěstí, že je kolem sebe mám.

Únik od dospělých dětí

Podle Haliny Pawlowské jsou kamarádky od toho, aby se vyslechly, podporovaly, utěšovaly a lichotily si do vzájemného vyčerpání. K nezaplacení jsou ale samozřejmě v dobách nejtěžších, což potvrzuje i spisovatelka Marie Formáčková.

Přátelství je ale hlavně fajn, protože dovoluje uniknout od dospívajících dětí. V momentě, kdy vlastní děti dospějí, začnou mít tendenci vychovávat své rodiče. A to přátelé nedělají. Navíc, když zklame jeden kamarád, útěchu můžeme najít u jiného, protože kamarádů máme většinou víc.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.