Když se kluci utrhli z řetězu, zhroutily se mi všechny hodnoty, vzpomíná Tereza Boučková
„Někteří lidé nás v životě potkají v ten nejlepší čas, velice nás obohatí a pak nás třeba hodně zraní. Ale tím nám dají určitou zkušenost,“ myslí si známá spisovatelka.
Naráží přitom nejen na přátelství s herečkou Vlastou Chramostovou, které kdysi vzalo náhlý konec, ale především na své adoptivní děti romského původu. Rozhodla se je přijmout do rodiny protože strašně toužila mít děti, ale podle lékařů to nešlo.
„S mužem jsme se s tím nechtěli smířit. Tak jsme udělali tenhle krok, a dvakrát, protože jsme nechtěli mít jedináčka. Určitě díky nim se nám narodil syn. Jsem jim vděčná, ale ten konec…“
„Když se ti kluci utrhli z řetězu, tak jsem skoro pořád brečela. Zhroutily se mi všechny hodnoty a všechno, co jsem budovala. Pro mě děti byli a jsou pořád nejdůležitější v životě,“ svěřuje se Blízkých setkáních Tereza Boučková.
Děti odjinud
„S našimi adoptivními syny jsme prožili 17 let a přijali jsme je do rodiny se vším všudy. Ale je těžké přijmout je s jejich trably, protože děti odjinud nebývají spokojené a vyrovnané. Mají za sebou těžkou historii opuštěnosti, nechtěnosti a nezodpovědného chování matek v těhotenství. Nejsou nepopsaný papír. Když je přijmete do rodiny, tak vás spousta věcí každý den zaskočí. Když se to zvrtlo, tak jsme to měli mockrát těžké,“ připouští spisovatelka a publicistka.
Co pro ni znamená moderace Nočního Mikrofóra? Proč o své práci často pochybuje? Co cítí po dokončení knihy? Jaké to bylo hrát bytové divadlo s Vlastou Chramostovou?
Související
-
Tereza Boučková: Co mě přimělo navázat přerušený hovor s otcem?
Musela se vyrovnat s řadou nepříznivých okolností a zákazů, které jí znemožnily rozvíjet tvůrčí touhy. Odkud čerpala sílu na jejich zdolání?
-
Tereza Boučková: Nejsem příliš nostalgická. Své knihy nepročítám
Pokud si rádi čtete o lásce k cyklistice, jméno Tereza Boučková vám pravděpodobně není neznámé. A pokud máte rádi fejetony, tak jí asi taky znáte.
-
Václav Havel řekl o mé knize, že neví, jestli je to literatura, vzpomíná Tereza Boučková
Její vysněnou profesí bylo divadlo. Rodinná politická anamnéza jí ale nedovolila vstup na DAMU. Přesto si umělecké sklony udělaly v jejím životě cestičku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.