Když oheň vyhasínal aneb Šťastně nešťastný život básníka Šumavy
Adalbert Stifter. Génius známý dnes v mnoha zemích světa, jehož uměleckou slávu si chtěli přisvojit nacisté. Pátrání Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 11. května 2020.
Byl malířem i spisovatelem. Proto se také texty jeho knih podobají barevným obrazům. Obrazům jeho rodné, drsné i krásné Šumavy.
Poznal život plný dřiny, prožil bolesti lásky. Prožil také roky uměleckého a společenského vzestupu. Aby ho na konci jeho života dostihla nevyléčitelná bolest duše.
Mluvil německy, ale Češi pro něho byli přátelé, jejichž kulturu a dějiny nepokrytě obdivoval. Přesto si později jeho uměleckou slávu chtěli přisvojit nacisté...
Související
-
761. schůzka: Tam, kde bije srdce lesa
Už jsme na svých toulkách naší historií narazili na nejednu osobnost, která výrazně zasáhla nejenom do českých, ale i do evropských či do světových dějin.
-
Tajemství staré Šumavy: zaniklá obec Gsenget a Frischwinkel, odkud pocházel i Weberův Čarostřelec
Podívejte se s horským vůdcem a vypravěčem Vladimírem Frenzlem na místa, ukrytá v pořekadlech nebo pověstech.
-
V 81 letech zmizelou Šumavou na kole? „Pěšky už ji znám!“...
Živá, nesmrtelná legenda Šumavy. Má svou vlastní figurku v kašperskohorském skříňovém betlému. Je jedinou reálnou postavou seriálu Policie Modrava, kde ho ztvárnil ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.