Když oheň vyhasínal aneb Šťastně nešťastný život básníka Šumavy

Adalbert Stifter. Génius známý dnes v mnoha zemích světa, jehož uměleckou slávu si chtěli přisvojit nacisté. Pátrání Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 11. května 2020.

Byl malířem i spisovatelem. Proto se také texty jeho knih podobají barevným obrazům. Obrazům jeho rodné, drsné i krásné Šumavy.

Poznal život plný dřiny, prožil bolesti lásky. Prožil také roky uměleckého a společenského vzestupu. Aby ho na konci jeho života dostihla nevyléčitelná bolest duše.

Mluvil německy, ale Češi pro něho byli přátelé, jejichž kulturu a dějiny nepokrytě obdivoval. Přesto si později jeho uměleckou slávu chtěli přisvojit nacisté...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.