Když máte vysoký krevní tlak dobře zaléčený, můžete si dát i dvě espresa. Ale ne turka nebo kávu rozpustnou, radí kardiolog Miloš Táborský
Kardiolog Miloš Táborský zasedl ve studiu k šálku kávy. Kávu schvaluje. Jeli člověk zdráv, může si dát maximálně čtyři kávy za den. Je velkým příznivcem telemedicíny. Vysvětlí, jak probíhá monitoring srdce. Jaké jsou výsledky preventivních programů? Jak hodnotí zdravotní systém v Česku? Jak jsou na tom ukrajinští uprchlíci? Proč považuje za prospěšné mít pejska? „Vůbec se nestydím, že si se svým psem dávám pusu,“ směje se kardiolog Miloš Táborský.
„Když máte vysoký krevní tlak dobře zaléčený, můžete si dát jednu nebo dvě kávy italského espresa. Rozhodně nedoporučuji kávu rozpustnou nebo turka, tam je množství kofeinu hůře definovatelné,“ připomíná přednosta Kardiologické kliniky v Olomouci. Naopak není příznivcem energetických nápojů.
Srdce můžeme monitorovat třeba i v USA
Miloš Táborský propaguje distanční medicínu. „Je důležité, aby ji měla k dispozici i babička z Horní Dolní. Dneska jsou chytré kamery, které umí změřit teplotu, tlak. Zlomenou nohu telemedicínou nevyřešíte, ale je to výborné pro chronicky nemocné a seniory. Telemedicína je jedním z předpokladů udržitelnosti vysokého standardu medicíny v Česku.“
Jak probíhá distanční monitoring srdce? „Sledujeme 2700 pacientů. Ráno přijdeme do práce a tam máme třeba 10 pacientů označených červeně, že mají problém. Voláme jim, jak se cítí, jestli přijdou do centra. Voláme třeba i jejich lékaři, že má pacientka fibrilaci síní, aby jí dali protisrážlivou léčbu, jinak může dostat mrtvici... Tato data není problém sbírat, i když pacient cestuje třeba po USA.“
Související
-
Je třeba se hýbat, ale večer si dám svůj půllitráček kávy, prozrazuje kardiolog Richard Češka
Choďte po schodech nebo vystupte o stanici dřív, radí kardiolog a internista Richard Češka. Je dobré využívat přirozené možnosti pohybu.
-
Medicína se musí posunovat, jinak bychom měli suché latríny, žertuje kardiolog Petr Neužil
Pro inovace má srdeční slabost. Nejde jen o záchranu života, ale i o jeho kvalitu, upozorňuje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.
-
Elektronické cigarety nejsou lepší. Byly vymyšlené, aby se udržel byznys, tvrdí kardiolog
Když se zakázalo kouřit v restauracích, poznal to. „Velice rychle poklesl počet infarktů. To je známo ze všech zemí, které to zavedly,“ potvrzuje lékař Štěpán Havránek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.