Elektronické cigarety nejsou lepší. Byly vymyšlené, aby se udržel byznys, tvrdí kardiolog
Když se zakázalo kouřit v restauracích, poznal to. „Velice rychle poklesl počet infarktů. To je známo ze všech zemí, které to zavedly,“ potvrzuje lékař Štěpán Havránek.
Podle hosta Terezy Kostkové kardiologa Štěpána Havránka elektronická cigareta škodí úplně stejně jako ta normální. „Myslím, že není vymyšlená, aby to bylo lepší. Ale aby se udržel byznys. Jako kardiolog proti tomu musím brojit za všech okolností.“
„Když vdechujete kouř z cigarety, kromě nikotinu do sebe dostáváte řadu jiných nezdravých zplodin. Ale to, co jde z té elektronické cigarety, v sobě má jiné komponenty,“ zvedá varovně prst specialista v Blízkých setkáních.
Nikdo není dokonalý
„Někdy mě to štve, protože lidi jsou za to zodpovědní,“ přiznává Štěpán Havránek na adresu pacientů-kuřáků. „Na druhou stranu chápu, že lidi mají své slabé stránky, a kdyby byli všichni dokonalí, tak by se nedalo žít.“
„Když si někdo zapálí v 16 letech, kdy z toho nemá rozum, a naučí se být na tabáku, je složité s tím přestat. Přesto jsou lidé, kteří to zvládli. Není to jednoduché, proto nechci ty pacienty úplně zatracovat. I když jako kardiolog jim musím vynadat.“
Je pravda, že infarkt je nejčastější v pondělí dopoledne? Je k tomu důvod? Existuje syndrom zlomeného srdce? Lze poznat, že se srdcem není všechno v pořádku?
Související
-
Heslo Jana Pirka: U mě je VIP pacient každý, koho mám na operačním stole
Co srdce právě teď dělá? Maká? To byla první otázka, kterou Aleš Cibulka položil svému hostu v Blízkých setkáních, kardiochirurgovi Janu Pirkovi.
-
Marlboro: Značka, která naučila ženy kouřit
Světová jednička na trhu cigaret proslula svými reklamami, ve kterých dominují muži. Díky ní se můžete stát módní ikonou a dobrovolně si ničit zdraví.
-
Desetina sportovců má problémy se srdcem
Silný mladý muž se při fotbalovém zápase kácí k zemi a umírá. Selže mu srdce. Smutná zpráva, ale bohužel ne science fiction, stává se to až příliš často. Problémy s...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.