Kdy u dítěte začít se sexuální výchovou? Tuhle odpověď nečekáte

12. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03700794.jpeg

Sex není sprosté slovo! Psycholožka a vedoucí Linky bezpečí tak i radí, jak o „tom“ s dítětem mluvit.

„Nějaká přesná věková hranice neexistuje. Ale základní informaci o vzniku života by mělo každé dítě mít ještě před nástupem do první třídy. Jinak se to totiž dozví od spolužáků nebo z internetu, a to ve velmi pokřivené formě,“ říká psycholožka Lenka Šilerová, autorka knihy Sexuální výchova.

Nazývejte věci pravým jménem

Základní informace by měla obsahovat i odborné termíny. „Dítě předškolního věku by mělo vědět, že miminko vznikne po vniknutí penisu tatínka do maminčiny pochvy. Je obrovsky důležité, aby sex dokázalo popsat, pokud by se mu nedej bože přihodilo nějaké zneužití,“ říká otevřeně.

Správné termíny ale nijak démonizujte. „Každý z nás má ruku, nohu a penis nebo pochvu. Doma bych ale volila běžné domácí názvy,“ říká psycholožka. Podle vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského je třeba ještě najít pro rozhovor ten nejpřirozenější moment.

Nečekejte na správný moment dlouho

Může jím být třeba další těhotenství. Můžete sice i počkat, až se dítě samo zeptá, ale Porubský radí nečekat moc dlouho. „Správné není ani dítě odbýt slovy, že na to má ještě času dost.“ Sexuální vývoj dítěte totiž začíná vlastně už od narození.

Milování (ilustrační foto)

Nebraňte dítěti „osahávat se“

„Už batole si na své tělíčko sahá a občas přijde i na to, že mu to je to příjemné. To ho pak formuje i do budoucna v prožívání vlastní sexuality,“ vysvětluje Šilerová. „Rozhodně ale dvou- až čtyřletému dítěti nic nezakazujte. Jen mu vysvětlete, že by na sebe neměl sahat na veřejnosti.“

Zavírejte se v ložnici!

Doteky a polibky jsou přirozenou součástí vztahu, ale i celé rodiny. Dítě se pak podle vašeho vzoru učí i jak samo lásku projevovat. „Na druhou stranu musíte stanovit i jasný symbol zavřených dveří ložnice rodičů, na které se musí klepat,“ říká Porubský. Nejhorší je, když dítě rodiče objeví při souloži.

autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio