Kdo potrestá vraha? Tragédie jedné rodiny
Vražda při loupežném přepadení pražské pošty v 70. letech ukazuje na možného vraha Františka Mrázka. A odhaluje i podivnou hru „pitomé“ náhody v případu oběti reportéra Michala Velíška, zastřeleného v roce 2005 na Karlově náměstí.
8. března 1974. Mezinárodní den žen. Večer. U pošty na pražském Těšnově je hlášen zraněný. Brzy se ukazuje, že jde o loupežné přepadení. Začíná přestřelka. Jeden z pachatelů pálí neznámou zbraní. Strážmistr Jiří Velíšek, 24letý otec ročního dítěte, padá k zemi vážně zraněn.
Nejrozsáhlejší pátrání
Na poště tehdy ukradli na tehdejší dobu obrovský balík peněz: 47 000 korun. Vyslechnut byl rekordní počet svědků a podezřelých: kolem 10 000. Vytipováno bylo 47 podezřelých. Spis k případu obsahuje 65 objemných šanonů. Také proto, že dva dny po přestřelce strážmistr Velíšek podlehl zraněním.
Na povrchu pláště se nachází nepravidelný projev nestejně seskupených rýh vytvořených při průchodu hlavní... Je také možné, že původní hlaveň zbraně byla nahrazena amatérsky vyrobenou hlavní. Střela je deformovaná, zploštělá. Její deformace vznikla patrně ještě v hlavni, což by mohlo znamenat, že střela byla vložena do větší hlavně, která neodpovídá ráži 9 /08/. Tak došlo ke stranovým pohybům ještě v hlavni a rozkmitání střely, která pak u oběti střelby způsobí mnohem větší devastující zranění...
odborná expertiza
Střela ráže 9 mm, kterou byl do břicha zasažen, vyletěla z hlavně bez drážek. Takové se chovají nevyzpytatelně. Můžou rotovat a způsobit devastující zranění vnitřních orgánů… Velíšek utrpěl průstřel jater a tlustého střeva a měl rozsáhlé vnitřní krvácení. I dnes by byl problém ho zachránit.
Rozběhlo se velké pátrání. V 70. letech bez moderní techniky se muselo všechno tzv. odšlapat. Podezřelí se vyhledávali v papírových kartotékách. Podoby pachatelů se kreslily ručně podle výpovědí svědků.
Nakreslené portréty dvou pachatelů byly uveřejněny v tisku i v televizi. Byl ustanoven pátrací a vyšetřovací tým. Spis k případu narůstal a dostal pracovní název „Kliďas“. Pachatele ale pořád ne a ne chytit. Pátrání tak bylo zastaveno pro nedostatek důkazů. (Díky němu ale aspoň došlo k posunu v případu Střelec.)
Pátrání i ve věznicích
Případ byl znovu otevřen až skoro po 10 letech, v roce 1983. Kriminalisté začali pátrat ve věznicích. Bylo totiž jasné, že loupež na Těšnově byla připravená skupinou zkušených pachatelů. A že někteří z nich se mezitím za jiné trestné činy dostali do vězení. A odsouzení se rádi chlubí...
Bezpečáci ve věznicích neměli šetřit sliby za pomoc v pátrání. Dva bachaři z vnitřní ochrany věznice Na Mírově vládli široké pavučině mírovských udavačů. Věděli dobře, kdo je ochoten za nějakou „protislužbu“ v podobě zmírnění trestu leccos prozradit. A jeden vězeň se nakonec rozmluvil.
V letech 1945–1989 u nás ve střetu se zločinci zemřelo 150 policistů. Většinou jsou zapomenuti, protože dnes se málokomu chce umístit pamětní desku těm, kteří bojovali proti zločinu v uniformách SNB.
90% jistota
Do hledáčku kriminalistů se dostává skupina zločinců pod vedením F. Klimeše: Josef Štancl, Antonín Bína, ale i dvě ženy Maslejová a Nováková. Vyšetřování se rozběhlo znovu. Šlo o skupinu pachatelů ze západních Čech, která si vzájemně svědčila, ale jejich svědectví a výpovědi si protiřečily.
V průběhu vyšetřování však nebyla nalezena žádná vražedná zbraň a jakákoli podezření nebylo možné prokázat. Bylo to „jen“ na 90 %. Případ „Kliďas“ byl znovu odložen. Kriminalisté takovým nevyřešeným případům říkají pomníček. Nakonec to ale nemusí být soudce, kdo potrestá pachatele.
Vrah kmotra Mrázka
„Partička, která tehdy udělala těšnovskou poštu, jak to tak bývá, zaučovala své nástupce, další generaci zločinců. No, a mezi nimi byl jistý František Mrázek... Učil se dobře. Je to jméno, které je dnes pojmem české mafie... Podvodník ve velkém, který si objednával vraždy,“ popisuje JUDr. Petr Švec.
„Jedním z jeho terčů byl pak zřejmě i nepohodlný učitel Bína, pravděpodobný vrah Jiřího Velíška. A jak se dědí řemeslo z generace na generaci, tak se i Bínův syn potatil. Dnes existují důvodné hypotézy, že právě on se rozhodl pomstít svého otce a je vrahem Františka Mrázka.“
Tragédie Velíškovy rodiny
I kdyby se případ „Kliďas“ znovu po více než 40 letech otevřel, není už koho vyšetřovat a soudit. Případ je ale podivným mementem a tragédií jedné rodiny. V roce 2005, 31 let od smrti strážmistra Jiřího Velíška, byl v Praze na Karlově náměstí zastřelen jeho příbuzný Michal Velíšek, když brání napadenou ženu.
Taky kulkou do břicha. Taky zemřel v nemocnici. A podobně jako Jiří Velíšek i on zde zanechal sotva roční dceru. „Prostě, pitomá náhoda. Jeho vrah David Lubina byl odsouzen na 25 let,“ uzavírá Petr Švec.
Související
-
Odložený trest pro vraha. Události roku 1989 mu hrály do karet
Případ, který bylo možné došetřit až skoro po 18 letech. Byl pak trest pro vraha vůbec ještě trest?
-
Jak usvědčit vraha omilostněného prezidentem? První případ u nás vyřešený analýzou DNA
Pachatele brutální vraždy studentky našli brzy. Ale byl tu problém: nedostatek důkazů a shodující se krevní skupina pachatele i oběti... Pomohla až analýza DNA.
-
Vražda mafiána Mrázka nebyla obyčejná msta podsvětí. Svou roli tady hrál stát a policie, říká Kmenta
Investigativních, pátrajících novinářů není, v českém mediálním rybníku dvakrát nadbytek. Jedním z nich je ale Jaroslav Kmenta, který napsal už osm knih.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.