„Kdo ovládá světlo, může ovládat i hmotu.“ Názor Petra Slavíčka vás překvapí
Nejde o názor pomatence, šarlatána nebo autora sci-fi. Ale teoretického nebo fyzikálního chemika.
„Světlo se dá ovládnout. Dají se vytvářet světelné pulzy, které mají krátké nebo dlouhé trvání. Tím, že se naučíme ovládat světlo, tak jeho prostřednictvím můžeme ovládnout i hmotu,“ ujišťuje vědec Petr Slavíček. A příklad?
Fotoaparát. Tam světlo rozhoduje, co ve výsledku vidíte. „Tím, že si zvolíme správné světlo, můžeme rozhodnout, co nám vznikne. Jen se to musíme naučit.“ Kromě vědeckého bádání se Petr Slavíček nedávno stal bakalářem na Katolicko-teologické fakultě UK. I když je nevěřící.
Věda vs. víra
„Uvědomil jsem si, jak moc je věda založená na víře. Nikdo z nás neviděl atomy, molekuly nebo elektrony. Existují experimenty, které k tomu vedou. Ale většina z nás je neprovedla. Došlo mi, že jako svět víry je založen na výchově a víře, tak i náš pohled na svět je založený na tom, co nás někdo naučil.“
Hledá tedy věda pravdu? „Spíš vyvrací nepravdu a omyl. To je docela důležitý rozdíl.“ Připomíná třeba dobu, kdy se začalo upozorňovat na ubývání ozonové vrsty. „Identifikovalo se, že to má něco společného s freony, ale byly to jen hypotézy. Politici museli mít odvahu říct, že se s tím něco udělá.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.