„Kdo ovládá světlo, může ovládat i hmotu.“ Názor Petra Slavíčka vás překvapí

26. červenec 2017

Nejde o názor pomatence, šarlatána nebo autora sci-fi. Ale teoretického nebo fyzikálního chemika.

„Světlo se dá ovládnout. Dají se vytvářet světelné pulzy, které mají krátké nebo dlouhé trvání. Tím, že se naučíme ovládat světlo, tak jeho prostřednictvím můžeme ovládnout i hmotu,“ ujišťuje vědec Petr Slavíček. A příklad?

Fotoaparát. Tam světlo rozhoduje, co ve výsledku vidíte. „Tím, že si zvolíme správné světlo, můžeme rozhodnout, co nám vznikne. Jen se to musíme naučit.“ Kromě vědeckého bádání se Petr Slavíček nedávno stal bakalářem na Katolicko-teologické fakultě UK. I když je nevěřící.

Věda vs. víra

„Uvědomil jsem si, jak moc je věda založená na víře. Nikdo z nás neviděl atomy, molekuly nebo elektrony. Existují experimenty, které k tomu vedou. Ale většina z nás je neprovedla. Došlo mi, že jako svět víry je založen na výchově a víře, tak i náš pohled na svět je založený na tom, co nás někdo naučil.“

Hledá tedy věda pravdu? „Spíš vyvrací nepravdu a omyl. To je docela důležitý rozdíl.“ Připomíná třeba dobu, kdy se začalo upozorňovat na ubývání ozonové vrsty. „Identifikovalo se, že to má něco společného s freony, ale byly to jen hypotézy. Politici museli mít odvahu říct, že se s tím něco udělá.“

Petr Slavíček
autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.