Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe. Omeletky s Halinou Pawlowskou

20. březen 2022

Téma, které by se hodilo k realitě a zároveň by dovolilo trochu se zasmát, se hledá těžko. Dobrý pocit ale může navodit nezištná pomoc. O potřebě pomáhat budou dnešní Omeletky.

Kdo nedělá nic pro druhé, nedělá nic pro sebe… řekl už kdysi Goethe. Halina Pawlowská si citát slavného literáta naposledy vybavila, když šla nakoupit k Vietnamcům zeleninu. „Prodává tam moc milá mlaďoučká dívenka, která se usilovně učí česky. Když zjistila, že jsem celkem ochotná oběť, vymámí ze mě pokaždé nějaké nové slovíčko,“ vypráví moderátorka.

Dobrý pocit

„Když jsem přišla posledně, měla zrovna v ruce smetáček. Tak jsme si řekly i ,koště‘ a ,zametat‘ a ona mě poprosila, abych jí napsala časování na papírek. Tak jsem psala a s širokým vlídným úsměvem jsem při tom nahlas vyslovovala a opakovala… A pak vlezl dovnitř další zákazník a já jsem zřejmě znemožněná po celých Dejvicích. Protože on viděl tohle: podivná ženština se culí jako meloun a vyráží ze sebe nesmyslné slovo: Metete. Metete. Metete…“

Podobně bláznivý pocit zneužitého dobráka Halina Pawlowská měla, když chtěla pozvednout morálku zfrustrované kamarádce a pozvala ji na oběd. Jenže kamarádka se tvářila zoufale a nechtěla nic jíst ani pít. Tak jsem si objednala sama. A když mi jídlo přinesli, krásně zavonělo. Kamarádka pookřála a přivolala číšníka: ,Já bych si taky dala ta prsa. A můžou být trošku větší, než má Halina.‘“

Vánoce pro chudé

Moc hodná byla i maminka Haliny Pawlowské. „Tak hodná, že když jsme nebyli doma, probrala naše skříně a věci z nich rozdala vzdáleným příbuzným a dalším lidem, které to podle ní potřebovali více než my.“

„Když mi bylo asi pět, zjistila jsem, že v posteli nemám svou nejoblíbenější hračku. Šedého plyšového oslíčka. A když jsem zoufalstvím kvílela, tak vyšlo najevo, že maminka dala oslíčka pod erární vánoční stromek, vypráví Halina Pawlowská.

„Maminka mi vysvětlovala, že ho tam dala proto, že oslík byl olysalý, ale že si ho nějaké dítě z chudé rodiny vezme a bude z něj mít přesto radost. Já jsem ale strašně naříkala, protože jsem nechápala, proč mám já být zoufalá, aby z toho nějaké dítě mělo radost. A protože se ke mně připojil i otec, tak mamince nezbylo nic jiného než se v noci doplížit pod ten erární stromek a tam zase oslíka vzít. Její dobrý skutek byl ale okamžitě potrestán. Chytil ji totiž hlídač a na celou čtvrť řval: ,Že se nestydíte, pani, brát chudejm dětem vánoční dárky!‘“

V Omeletkách ještě zazní text posluchačky Radvany Kráslové Po pádu. Zajímavé filmové snímky doporučí znalec a milovník kinematografie Vašek Šanda. Místo receptu se Halina Pawlowská podělí o povídku posluchačky Taťany Veselé V naší kuchyni jsem šéfem já.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.