Kazimierz Funk. Objevil první vitamín na světě a zatočil s beri-beri
To, že existují vitamíny, tvrdil už v roce 1880 ruský lékař Nikolaj Lunin. Jméno jim ale dal až polský biochemik Kazimierz Funk, který v roce 1911 izoloval z rýžových otrub sloučeninu, která později vešla ve známost jako vitamín B1 neboli thiamin. Šlo o vůbec první oficiálně uznaný vitamín. Byl to epochální objev, díky němuž dnes čteme o nemocech jako beri-beri či pelagra téměř výhradně v archivních lékařských časopisech. Funk se narodil 23. února 1884.
Jako první člověk na světě použil slovo vitamín, respektive navrhl toto označení pro chemické látky nezbytné pro správné fungování organismu lidí a zvířat vyskytující se v potravinách. Název těchto látek vycházel z latinských slov „vital“ a „amine“, volně přeloženo „životně důležité aminy“. Později se sice zjistilo, že vůbec nejde o aminy, tedy o sloučeniny odvozené od amoniaku, ale název se ujal a téměř ve všech světových jazycích zní podobně.
Čtyři nominace na Nobelovku
Polský biochemik, který dokázal světu, že některé nemoci jsou způsobeny nedostatkem vhodných vitamínů v potravinách, byl během svého života celkem čtyřikrát nominován na Nobelovu cenu – za fyziologii a medicínu v roce 1914 a 1925, za chemii v letopočtech 1926 a 1946.
Pokud vás zajímají životní peripetie geniálního vědce nebo to, jakou úlohu sehráli v jeho výzkumu holubi, poslouchejte další díl Příběhů z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Expedice do světa vitamínů
Lidský organismus nedokáže (až na výjimky) vitamíny vyrobit. Proto je musí získávat ze stravy nebo jejích doplňků. Jak syntetické vitamíny a doplňky stravy vznikají?
-
Pomazánka Marmite vypadá jako něco, co patří do garáže. Pro Brity je ale ikonická, vypráví foodblogerka
Jak vypadají svátky ve Velké Británii? Kterých českých tradic se nikdy nevzdala? A jaký vztah má ona osobně k černé britské pomazánce, kterou jedni milují a druzí nenávidí?
-
Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle, často přichází po stresu či nemoci. Diagnóza je složitá
Zánět nejprve začíná červeným flekem a když propukne naplno, projevuje se puchýřky, které se postupně rozpínají i do okolí postiženého nervu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.