Karel Zich. Král dvanáctistrunné kytary odmítal nálepku český Elvis

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Zich
0:00
/
0:00

Fenomenálního zpěváka z pražských Vinohrad poznáte spolehlivě po hlase. S presleyovským barytonem elegantně proplouval nejrůznějšími hudebními styly a žánry. Napsala Veronika Boušová. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Karel Zich dokázal zazpívat náročné renesanční písně i rokenrolové vypalovačky. Ovšem převážnou část profesionální kariéry strávil doktor filozofie v rytmu popu. Písničku o Alence proslavil dřív než britská skupina Smokie. Oldies hitům Elvise Presleyho konkuroval vlastní skladbou Paráda.

Tatínek vymýšlel šifry na základě hudby

Když mu ve skupině Spirituál kvintet svěřili první dvanáctistrunnou kytaru v Čechách, naučil se náročnou techniku svépomocí tak dokonale, že si ho k natáčení zvali ostatní kolegové z branže.

Muzikálnost si přinesl z rodiny, ve které se po léta propojovaly matematické schopnosti s provozováním vážné hudby. Tatínek Otakar vymýšlel za války na základě hudebních sekvencí šifry. K Zichovým chodil muzicírovat také rodinný přítel, dirigent Rafael Kubelík.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit českýmu atletovi, který byl na přelomu 40. a 50 let nejlepším běžcem na světě.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.