Karel Sabina. Hrdina revoluce a národní zrádce
Dne 9. listopadu 1877 zemřel muž, který si patrně už provždy ponese cejch zrádce národa. Karel Sabina byl třináct let konfidentem rakouské policie. Pod krycím jménem Roman donášel na své přátele, na spolubojovníky z revoluce v roce 1848, dokonce na svého zetě. Současně to ale byl člověk, který si za svůj odpor proti rakouskému absolutismu odseděl přes osm let ve vězení. Když z něj vyšel, ocitl se v obrovské hmotné nouzi.
Česká společnost, po revolučním vzepětí už zase zkrotlá a pod Bachovým dozorem náležitě ohnutá, se k němu neznala. Sabina sám se uměl živit jen psaním, rakouská policie ovšem musela dopředu schválit každý jeho text.
V bezvýchodné situaci pro ni pak bylo snadné natáhnout k němu ruku se stovkou zlatých měsíčně, když svůj literární záběr rozšíří o policejní hlášení. Když ho v roce 1872 na základě uniklého spisu usvědčil tzv. národní soud, byl Sabina vyobcován z české společnosti. Zemřel na tělesné a duševní vyčerpání, v bídě a úzkosti, pět let poté.
Související
-
872. schůzka: Panchart nebo aristokrat
Dnes vám hodláme představit osobnost, která vstoupila do našich dějin a my ji z nich rozhodně nechceme vyobcovat, i když si nejsme jisti, zda si takovou pozornost zaslouží.
-
873. schůzka: Zrádce národa
V úterý 30. července roku 1872 se v letním divadle na hradbách v Praze dávala Paní hospodská.
-
Lidé bučeli. Někteří volali bravo, jiní tleskali, popisuje premiéru Prodané nevěsty Alice Nellis
Alice Nellis zrežírovala operu Prodaná nevěsta pro Národní divadlo.„Premiéra byla velmi živá a trochu divočejší,“ prozrazuje režisérka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.