Karel Sabina. Hrdina revoluce a národní zrádce

Dne 9. listopadu 1877 zemřel muž, který si patrně už provždy ponese cejch zrádce národa. Karel Sabina byl třináct let konfidentem rakouské policie. Pod krycím jménem Roman donášel na své přátele, na spolubojovníky z revoluce v roce 1848, dokonce na svého zetě. Současně to ale byl člověk, který si za svůj odpor proti rakouskému absolutismu odseděl přes osm let ve vězení. Když z něj vyšel, ocitl se v obrovské hmotné nouzi.

Česká společnost, po revolučním vzepětí už zase zkrotlá a pod Bachovým dozorem náležitě ohnutá, se k němu neznala. Sabina sám se uměl živit jen psaním, rakouská policie ovšem musela dopředu schválit každý jeho text.

V bezvýchodné situaci pro ni pak bylo snadné natáhnout k němu ruku se stovkou zlatých měsíčně, když svůj literární záběr rozšíří o policejní hlášení. Když ho v roce 1872 na základě uniklého spisu usvědčil tzv. národní soud, byl Sabina vyobcován z české společnosti. Zemřel na tělesné a duševní vyčerpání, v bídě a úzkosti, pět let poté.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Kukal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.