Lidé bučeli. Někteří volali bravo, jiní tleskali, popisuje premiéru Prodané nevěsty režisérka Alice Nellis

10. červen 2022

Alice Nellis zrežírovala operu Prodaná nevěsta pro Národní divadlo.„Premiéra byla velmi živá a trochu divočejší,“ prozrazuje režisérka. Proč dublovala herečku Marthu Issovou v pohádce Sedmero krkavců? O čem bude její právě připravovaný film Buko? A čte ještě svým třem dětem pohádky?

„Prodanou nevěstu vnímám jako velké hudební dílo a také jako specifický žánr. Je to komická opera, která byla napsaná jako fraška, aby se lidé pobavili. O to samé jsme se snažili i my,“ vysvětluje Alice Nellis v Blízkých setkáních.

Velmi živá premiéra

Recenze na dílo jsou velmi rozporuplné. Jaká byla realita na premiéře? „Premiéra byla velmi živá, což je pochvala na obě strany, protože nejsme moc vášnivý národ. Lidé bučeli, někteří tleskali, volali bravo. Dokonce se v sále zvedla kritička, nahlas zavolala: Fuj, měli byste se stydět! A odešla. Bylo to rozhodně divoké představení, a i když někdo bučel, tak ostatním dovolil být uvolněný v reakcích. To mě bavilo,“ dodává režisérka.

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.