Karel Kludský starší. Ředitelem cirkusu se stal proto, že jeho bratra roztrhali lvi

17. prosinec 2024

Cirkus Kludský byl evropskou senzací. Během římského pobytu v roce 1928 navštívilo jeho produkci přes půl milionu lidí. O rok později disponoval asi 700 zvířaty. Do obřího stanu se vešly tři manéže a ke svému přesunu cirkus potřeboval 200 železničních vagonů. V šapitó se proháněli cvičení sloni, zebry, lvi a další šelmy. K tomu, aby se takový úspěch dostavil, přispěl měrou vrchovatou Karel Kludský starší. Narodil se 17. prosince 1864.

Karel Kludský starší byl jedním z dvaceti synů Antonína a Marie Kludských. Jeho dědečkové, Josef Kludský a Václav Dubský, byli divadelní herci, otec Antonín zprvu provozoval kočovnou společnost s atrakcemi a drobným zvěřincem. A byl to právě on, kdo založil později slavný Cirkus Kludský.

O tom, že se ředitelem Cirkusu Kludský stane jeho syn Karel, rozhodla smrt principálova prvorozeného syna Antonína, který měl po otci převzít vedení podniku. Antonín se chtěl v den své svatby předvést před hosty se svým parádním číslem s pěti cvičenými lvy. Bohužel lvi svého pána před zraky nevěsty napadli a roztrhali.

V Itálii se maringotky ocitly v bahně

Cirkus Kludský pod Karlovým vedením prosperoval. Zvěřinec se rozrostl o další lvy, nově i o tygry, slony, zebry, dokonce tapíry a lamy. Přibyli krasojezdci. Musel ale překonávat mnohé obtíže. Například v italském Meranu se po průtrži mračen ocitly všechny maringotky až po nápravy v bahně a mnoho zvířat uhynulo na zápal plic. V Mnichově zase utekl lev z klece a v následné panice si několik lidí polámalo končetiny...

Zajímá vás, jak to celé dopadlo? Chcete-li se o Karlu Kludském starším a jeho následovnících dozvědět více, poslechněte si další díl Příběhů z kalendáře.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.