Karel Hynek Mácha. Smyslný žárlivec a romantický symbol
Ignác Mácha, jak měl český vlastenecký básník napsáno v křestním listě, je dnes vnímán především jako symbol romantické lásky. Poněkud zjemnělý hoch s kyticí šeříků uklánějící se z podstavce na Petříně přitom s bouřlivákem Máchou souvisí spíše volně. Od nejranějšího mládí se projevoval velmi nekonformně. Výstředně se oblékal, po nocích se toulal po hradních zříceninách a jeho láska byla stejně bezohledná jako vášnivá.
Poprvé zahořel k Márince Stichové. Ta se však jeho osudovou ženou stát neměla. Byla jí až Lori Šomková, k níž se Mácha choval víc než majetnicky. Zapovídal jí styk s přáteli i s rodinou, zamykal ji, dům směla opouštět jen v jeho doprovodu.
Arbes Máchův šifrovaný deník nezveřejnil
O povaze jejich intimního vztahu nesentimentálně vypovídá Máchův šifrovaný deník z roku 1835. Šifru v 80. letech 19. století rozluštil Jakub Arbes, z úcty k Máchovu kultu však intimní zápisy nezveřejnil. To udělali až později jiní.
Po německém záboru Sudet byly Máchovy ostatky převezeny z Litoměřic do Prahy, aby nezůstaly na cizím území. Pochován byl na Vyšehradě, kam za ním dodnes přicházejí obdivovatelé. Jeho nejslavnější skladba Máj je s více než 300 vydáními nejvydávanější českou básní.
Související
-
S Máchou čekala dítě ještě před svatbou. Místo veselky byl ale pohřeb. Osudové ženy: Lori Šomková
Erotické intimnosti z jejich vztahu si Karel Hynek Mácha pomocí šifer zapisoval do deníků. Vztah tajil i před kamarády. Věděl, že Lori jeho očekávání ideální ženy nenaplní.
-
Myslíte si, že víte, jak vypadali naši spisovatelé? Otázka české „sběratelky kostí“
Forenzní antropoložka plk. Hana Eliášová třeba tvrdí, že pomník K. H. Máchy na pražském Petříně nemá nic společného s jeho skutečnou podobou. Zkoumala i Boženu Němcovou.
-
Socha Karla Hynka Máchy. Zasněný jinoch s šeříkem v ruce
Socha romantického básníka Karla Hynka Máchy byla na Petříně Petříně 16. června 1912. U nejpopulárnější sochy od Josefa Václava Myslbeka se scházejí milenci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka