Josef Větrovec. Proslavil se v Chalupářích, se ženami se rozcházel po sedmi letech

Právě v tento den 11. února uplynulo 19 let od smrti českého herce Josefa Větrovce, který se proslavil například postavou předsedy JZD v seriálu Chalupáři.

Vyučil se kovomodelářem v plzeňské Škodovce. Během války organizoval odbojovou činnost, v roce 1943 byl gestapem zatčen a vězněn. Nejprve v Plzni, pak v Terezíně a nakonec v koncentračním táboře v Buchenwaldu. Naštěstí přežil.

Svůj hlas propůjčil Jeanu Gabinovi

Po válce profesionálně působil jako herec v Divadle J. K. Tyla. Byl členem souboru pražského Divadla E. F. Buriana a v letech 1973–1988 jeho ředitelem. Byl velmi dobrým dabérem, nezapomenutelné zůstalo jeho vynikající dabování známého francouzského herce Jeana Gabina.

Spolupracoval s českým i slovenským filmem, rozhlasem a televizí. Byl přesvědčeným komunistou. Za svou hereckou práci a politickou angažovanost získal celou řadu ocenění, například tituly zasloužilý umělec, národní umělec či Řád práce.

V pátek si v Příbězích z kalendáře připomeneme zrod krásné dámy, které se říká stověžatá a spodničku si máchá ve Vltavě.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio