Pilotka Amelia Earhartová aneb Nejslavnější pytel brambor

24. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Pilotka Amelia Earhartová v roce 1932 | Foto: Profimedia

Příběhy z kalendáře: Amelia Earhartová

Do historie se zapsala v roce 1928, kdy jako první žena přeletěla Atlantský oceán. Dodnes vzbuzuje vášně její nevyjasněná smrt. Během pokusu o oblet Země se ztratila i se svým letadlem a navigátorem. Zajali ji Japonci a zemřela v jejich vězení? Tajně se vrátila domů, změnila si jméno a spokojeně dožila v ústraní? Přistála na jiném ostrově, než měla? To jsou jen některé teorie, které se snaží vysvětlit, co se v roce 1937 stalo s pilotkou Amelií Earhartovou.

Narodila se v roce 1897 v Kansasu v zámožné rodině, takže až do dvanácti let měla pouze soukromé učitele. Matka ji i její mladší sestru vychovávala ve velmi volném duchu, podporovala jejich touhu po dobrodružství a svobodě. Bezstarostný dětský svět se ale rychle zhroutil. Otec propadl alkoholu, matka se s ním rozvedla a vinou špatných investic přišla o rodinné jmění.

Letectví zasvětila celý život

Amelia pracovala jako zdravotní sestra. Během první světové války pečovala o zraněné piloty, poslouchala jejich vyprávění a stále silněji snila o letectví. Jenže onemocněla španělskou chřipkou a dlouho bojovala o život. Přesto se stala teprve šestnáctou Američankou, která získala pilotní průkaz a hned vytvořila ženský výškový rekord.

Rok poté, co Charles Lindbergh jako první člověk přeletěl Atlantský oceán, ji vybrali, aby se stala první ženou, která dokáže totéž. V letadle seděla jen jako pasažérka, sama se dokonce označila za pytel brambor. Přesto její čin vyvolal senzaci a Amelia se stala celebritou. Letectví zasvětila celý život. Přednášela, pracovala v aerolinkách, závodila v letadlech. V roce 1932 už sama přeletěla Atlantik a snila o tom, že se stane první ženou, která obletí svět.

Na ostrov Howland už nedorazila

O pět let později vystartovala s navigátorem Fredem Noonanem z Kalifornie směrem na východ a bez zásadních potíží urazila 35 tisíc kilometrů. Při startu z Nové Guineje ji čekalo posledních 11 tisíc kilometrů.

Zároveň šlo o nejtěžší etapu, protože vedla nad nedozírnými vodami Tichého oceánu. Dotankovat měla na malinkém Howlandově ostrově, jenže tam nedorazila. Letadlo se nikdy nenašlo, stejně tak ostatky jeho posádky. Jedna z největších leteckých záhad byla na světě.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Tomáš Kaucký

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.