Chalupáři. Jakési „drobné spotřební zboží“ se stalo legendou

23. listopad 2022

23. listopadu 1975 přesně ve 20:00 se rozzářily obrazovky v tisícovkách domácností po celé naší republice. Tehdejší Československá televize totiž odvysílala v premiéře první díl seriálu Chalupáři. Zřejmě nikdo z tvůrců tenkrát netušil, že se seriál stane takovou legendou. Netrvalo dlouho a národ si zamiloval nerudného Evžena Humla v podání Jiřího Sováka nebo vesnického všeuměla Bohouše Císaře, kterého ztvárnil Josef Kemr.

Desetitisíce diváků se týden, co týden těšily na víkendový podvečer, kdy usednou ke svým přijímačům a setkají se se svými hrdiny z vesnice Třešňová.

Režisér tohoto kultovního seriálu, František Filip kdysi prohlásil, že si myslel, že „jde pod laťku“ a točí jenom jakési „drobné spotřební zboží“. Historie ukázala, že se mýlil. Díky hravému scénáři, citlivé režii a vynikajícím hercům vznikla legenda, která dokáže i po letech bavit celé generace diváků.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Martin Matejka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.