Chalupáři. Jakési „drobné spotřební zboží“ se stalo legendou

23. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy chalupa, ilustrační foto

23. listopadu 1975 přesně ve 20:00 se rozzářily obrazovky v tisícovkách domácností po celé naší republice. Tehdejší Československá televize totiž odvysílala v premiéře první díl seriálu Chalupáři. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Zřejmě nikdo z tvůrců tenkrát netušil, že se seriál stane takovou legendou. Netrvalo dlouho a národ si zamiloval nerudného Evžena Humla v podání Jiřího Sováka, nebo vesnického všeuměla Bohouše Císaře, kterého ztvárnil Josef Kemr.

K televizím usedaly desetitisíce diváků

Desetitisíce diváků se týden, co týden těšily na víkendový podvečer, kdy usednou ke svým přijímačům a setkají se se svými hrdiny z vesnice Třešňová.

Režisér tohoto kultovního seriálu, František Filip kdysi prohlásil, že si myslel, že „jde pod laťku“ a točí jenom jakési „drobné spotřební zboží“. Historie ukázala, že se mýlil. Díky hravému scénáři, citlivé režii a vynikajícím hercům vznikla legenda, která dokáže i po letech bavit celé generace diváků.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit přírodopisci, který sepsal knihu O původu druhů.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Martin Matejka
Spustit audio

Související