Chalupáři. Jakési „drobné spotřební zboží“ se stalo legendou
23. listopadu 1975 přesně ve 20:00 se rozzářily obrazovky v tisícovkách domácností po celé naší republice. Tehdejší Československá televize totiž odvysílala v premiéře první díl seriálu Chalupáři. Zřejmě nikdo z tvůrců tenkrát netušil, že se seriál stane takovou legendou. Netrvalo dlouho a národ si zamiloval nerudného Evžena Humla v podání Jiřího Sováka nebo vesnického všeuměla Bohouše Císaře, kterého ztvárnil Josef Kemr.
Desetitisíce diváků se týden, co týden těšily na víkendový podvečer, kdy usednou ke svým přijímačům a setkají se se svými hrdiny z vesnice Třešňová.
Režisér tohoto kultovního seriálu, František Filip kdysi prohlásil, že si myslel, že „jde pod laťku“ a točí jenom jakési „drobné spotřební zboží“. Historie ukázala, že se mýlil. Díky hravému scénáři, citlivé režii a vynikajícím hercům vznikla legenda, která dokáže i po letech bavit celé generace diváků.
Související
-
Josef Větrovec. Proslavil se v Chalupářích, se ženami se rozcházel po sedmi letech
Politicky angažovaný herec, který zemřel 11. února 2002, se během války zapojil do odboje. V roce 1943 byl gestapem zatčen a skončil v koncentračním táboře Buchenwald.
-
KVÍZ: Jak dobře znáte dvojici seriálových Chalupářů? Otestujte se
Hledanou dvojicí pátého kola Pátračky byli Huml a Císař. Pokud jste nesoutěžili, můžete si svoje znalosti otestovat v kvízu. Anebo se z článku dozvědět, kdo vyhrál.
-
Seriál Chalupáři slaví 40 let
Obec Višňová byla v seriálu přejmenovaná na Třešňovou. Chalupa, kde Jiří Sovák s Josefem Kemrem žili, je kvůli přestavbě už téměř k nepoznání. Přesto tam turisté jezdí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka