Josef Mareš: Okno smrti

26. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Mareš: Okno smrti

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Detektivka podle skutečných událostí s Viktorem Preissem a Václavem Neužilem z pera exkriminalisty a spoluscenáristy seriálu Případy 1. oddělení. Poslouchejte do 24. května 2020.

Prodloužená karanténa? Prodlužujeme dobu poslechu

Vybrané hry a četby jsou teď na webu k poslechu po dobu 30 dní místo obvyklého jednoho týdne. Zaposlouchejte se>>

Účinkují: Viktor Preiss, Václav Neužil, Milada Vyhnálková a David Krchňavý
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Zvuk: Dominik Budil
Zvuková spolupráce: Ondřej Gášek
Hudba: Ondřej Gášek
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 26. 4. 2020
Produkce: Dana Reichová a Eva Vovesná

Bývalý šéf pražské mordparty Josef Mareš se ve své druhé rozhlasové detektivce inspiroval smutným příběhem o ženě, která v roce 2000 zemřela po pádu z okna.

„Můj tehdejší vedoucí měl pocit, že jsem poslední dobou řešil až moc atraktivních případů, a proto jsem dostal za úkol prověřit smrt starší paní, kterou prošetřovalo místní oddělení Košíře,“ vzpomíná Mareš.

Výjimečný případ

„Případ byl výjimečný hlavně rekonstrukcí včetně několika vyšetřovacích pokusů, které se prováděly přímo na místě, to znamená ve výšce 27 metrů. Od případů z divokých 90. let se odlišoval i tím, že na něm nepracoval celý tým kriminalistů, ale jen jeden vyšetřovatel. To ale neznamená, že bych ho vyřešil sám. Podílela se spousta kolegů z jiných oborů.“

Čtěte také

„Součástí spisu byl posudek ze soudního lékařství, z psychiatrie a psychologie a z biomechaniky. Hodně pomohli i kolegové z fyziodetekce, tedy detektoru lži, a pochopitelně z oddělení videa. A nesmím zapomenout na hasiče, bez kterých by se rekonstrukce na místě nikdy neuskutečnila,“ říká bývalý vyšetřovatel.

Do scénáře zasáhl pes

Dramaturgyni už v první verzi scénáře zaujala zmínka o pejskovi. Sice pro děj není podstatný, nicméně představuje detail, co utkví v paměti. Také tento živočich je skutečný. Fenka Bobí patrně neměla šťastné dětství,“ upřesňuje Josef Mareš.

Je to nalezenec. Teď si ale užívá, našla si rodinu, kde je jí moc dobře. Padl takový hec, že ji nějakým způsobem musím zahrnout do scénáře. Překvapivě se ale Bobí aktivně zapojila i do samotného psaní. To když mi svými packami přešla přes odložený počítač a podařilo se jí vymazat část neuloženého textu. Asi se jí nezdál dost dobrý. Napsal jsem to tedy jinak. Takže pokud se posluchačům bude hra líbit, je to zcela jistě také její zásluha!“

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.