Mít dobrého právníka nebo ajťáka je lepší, než najmout pistolníka, tvrdí šéf pražské mordparty

26. červenec 2019

„Vražedné léto jsme měli v roce 2015, kdy jsme řešili v červenci sedm vražd,“ vzpomíná v Blízkých setkáních Terezy Kostkové kriminalista a scenárista Josef Mareš.

Josef Mareš

Od divokých devadesátých let, kdy pražská mordparta vyšetřovala i několik desítek vražd ročně, se situace po roce 2000 výrazně změnila k lepšímu. Loňský rok se 14 spáchanými vraždami byl v tomto ohledu dokonce nejlepším od roku 1992. „Myslím, že podnikaté už zjistili, že je lepší najmout si dobrého právníka nebo ajťáka než nějakého pistolníka,“ říká Josef Mareš.

Nenechte si ujít rozhlasovou detektivku z pera šéfa pražského oddělení vražd!

Kriminalista Josef Mareš je také úspěšným autorem. V neděli 25. srpna po 20:00 se o tom můžete sami přesvědčit. Dvojka zařadila do projektu Vražedné léto jeho hru s názvem Záhadné bodnutí.

Jak vznikal seriál Případy 1. oddělení, ke kterému psal Josef Mareš scénář? A jak se Josef Mareš vyrovnává s nepříjemnými pocity, které na něj během vyšetřování doléhají?

autoři: Tereza Kostková , and

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.