Mít dobrého právníka nebo ajťáka je lepší, než najmout pistolníka, tvrdí šéf pražské mordparty
„Vražedné léto jsme měli v roce 2015, kdy jsme řešili v červenci sedm vražd,“ vzpomíná v Blízkých setkáních Terezy Kostkové kriminalista a scenárista Josef Mareš.
Od divokých devadesátých let, kdy pražská mordparta vyšetřovala i několik desítek vražd ročně, se situace po roce 2000 výrazně změnila k lepšímu. Loňský rok se 14 spáchanými vraždami byl v tomto ohledu dokonce nejlepším od roku 1992. „Myslím, že podnikaté už zjistili, že je lepší najmout si dobrého právníka nebo ajťáka než nějakého pistolníka,“ říká Josef Mareš.
Nenechte si ujít rozhlasovou detektivku z pera šéfa pražského oddělení vražd!
Kriminalista Josef Mareš je také úspěšným autorem. V neděli 25. srpna po 20:00 se o tom můžete sami přesvědčit. Dvojka zařadila do projektu Vražedné léto jeho hru s názvem Záhadné bodnutí.
Jak vznikal seriál Případy 1. oddělení, ke kterému psal Josef Mareš scénář? A jak se Josef Mareš vyrovnává s nepříjemnými pocity, které na něj během vyšetřování doléhají?
Související
-
S Poirotem jsem strávil dvanáct let, říká známý dabér Jaromír Meduna
Jeho hlasem mluví v TV slavný detektiv Hercul Poirot. Na Dvojce ho teď ve stejné roli uslyšíte i v nové rozhlasové detektivce Agathy Christie Žlutý iris.
-
Vražda mafiána Mrázka nebyla obyčejná msta podsvětí. Svou roli tady hrál stát a policie, říká Kmenta
Investigativních, pátrajících novinářů není, v českém mediálním rybníku dvakrát nadbytek. Jedním z nich je ale Jaroslav Kmenta, který napsal už osm knih.
-
Na televizní krimiseriály se nedívám. A když už, tak se rozesměju, říká kriminalista Michal Mazánek
Co mu dal kurz FBI? Jak se zločin za 30 let změnil? A kde je u nás nejvíc klidu? Na otázky Martiny Kociánová odpovídá specialista na vraždy a Policista roku 2011.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.