John Millington Synge: Studna světců

1. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02512286.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vtipná moralita podle svérázné irské legendy o vnitřní slepotě a lidské pošetilosti s Viktorem Preissem a Simonou Stašovou. Poslouchejte do pátku 8. května 2020.

Účinkují: Viktor Preiss, Simona Stašová, David Novotný, Andrea Elsnerová, Jaroslav Plesl, Lucie Polišenská, Vojtěch Bartoš, Ondřej Vacke, Michal Necpál, Tereza Krippnerová, Josefína Voverková, Marie Radová a Iva Holubová
Dramaturgie: Renata Venclová
Překlad: Ondřej Pilný
Hudba: Jan Trojan
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2014

Dva slepé venkovany nakrátko uzdraví voda ze zázračné studny. Poprvé vidí okolní svět, své bližní i sami sebe...

Legenda z Inishmoru

Autor ve hře použil vyprávění o zázračné studni, které slyšel na Inishmoru, jednom ze tří Aranských ostrovů. Ty se na začátku minulého století vyznačovaly velmi svéráznými obyvateli se specifickými zvyky a legendami.

Synge se pravidelně setkával s lidmi, kteří bydleli v nejzápadnější výspu Irska. Do jejich světa ještě nestačila proniknout nastupující moderní civilizace. To se pak odrazilo v jazyce Syngových her.

Kdo se dostal skutečně důvěrně do styku s irským vesnickým lidem, ví, že ta nejdivočejší rčení a obraty mého dialogu jsou velice krotké ve srovnání s nápady a úslovími, jež můžete vyslechnout v každé malé chaloupce na úbočí kopců v Geesale, Carraroe nebo Dingle Bay.
John Millington Synge

Nejznámější a nejuváděnější hrou irského dramatika Johna Millingtona Synga je bezpochyby Hrdina západu. Její preméra vyvolala největší skandál v dějinách irského divadla.

Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související