Jméno. Rychlopalná komedie, ve které výběr jména pro očekávaného potomka převrátí vztahy jedné spořádané rodiny

26. únor 2023

Poslechněte si jednu z nejlepších francouzských komedií posledních let o tom, co je v civilizované společnosti přijatelné a co nepřípustné. Vtipná konverzační hra o mužích a ženách, rodinných a partnerských vztazích varuje před nebezpečím dlouho zamlčovaných tajemství. Ve studiu se k natáčení sešli Ondřej Brousek, Kamil Halbich, Klára Oltová, Jaroslav Plesl a Nina Horáková. 

Autoři: Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière
Rozhlasová úprava a režie:
Josef Kačmarčík
Účinkují: Ondřej Brousek, Klára Oltová, Kamil Halbich, Jaroslav Plesl, Nina Horáková
Dramaturgie: Renata Venclová
Překlad: Petr Christov
Hudba: Matej Štesko
Premiéra: 26. 2. 2023

Kde se v dnešním rozhádaném světě dá ještě bez zábran vtipkovat? Snad jen v rodině, mezi příbuznými a opravdovými přáteli. Úspěšný čtyřicátník Vincent konečně zakotvil ve vážném vztahu a očekává narození prvního potomka. Když na návštěvě u své mladší sestry a jejího muže prozradí, jaké jméno s partnerkou pro dítě vybrali, nabere večeře s marockým menu nečekaný spád. Jsme opravdu připravení diskutovat otevřeně a bez předsudků a mají slova pro všechny vždycky stejnou váhu?

Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière tvoří autorský tandem od roku 1991. Prosadili se především na filmovém poli – jako scenáristé a režiséři. Le Prénom (Jméno) byla jejich první divadelní hra. Na základě úspěšné inscenace v pařížském divadle Théâtre Édouard VII z roku 2010 vznikla neméně úspěšná filmová adaptace. Od té doby se komedie v překladech do různých jazyků hrála ve více než dvaceti zemích světa. K francouzské filmové verzi přibyly ještě německá a italská.

Kamil Halbich, Klára Oltová, Jaroslav Plesl, Nina Horáková a Ondřej Brousek v rozhlasovém studiu

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.