Jiří Sovák. Král fóru, který házel lustry z okna
Chvíli to vypadalo, že půjde ve stopách otce a stane se hostinským. Nakonec u něj zvítězilo divadlo. Za německé okupace si změnil rodné příjmení Schmitzer na česky znějící Sovák. Od 50. let patřil k nejobsazovanějším českým filmovým a televizním hercům. Mezi jeho časté herecké partnery a také přátele patřili Miroslav Horníček, Jiřina Bohdalová nebo Vladimír Menšík. S ním často táhnul po nočních barech a hospodách, až musela zasáhnout Sovákova matka...
Jiří Sovák byl třikrát ženatý, po dvou krátkých manželstvích zakotvil ve svazku s učitelkou Annou, kterou něžně oslovoval Andulka. S ní strávil přes čtyřicet let šťastného i bouřlivého života. Andulka svého muže označovala za občasného cholerika, který, když to na něj přišlo, dokázal vytrhnout lustr a vyhodit ho z okna.
Mistr fóru, jak Sováka otituloval Vladimír Menšík, s oblibou vyprávěl řadu historek, které se týkaly hereckých kolegů a společné práce při natáčení filmů a seriálů, jakými byly například Světáci, Byli jednou dva písaři nebo Chalupáři. Po vážné autonehodě odešel z Národního divadla a s diváky se setkával při vlastních recitálech. Jednu z posledních rolí ztvárnil v oscarovém filmu Kolja.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Úžasné životy: Jiří Sovák podle Karla Vágnera
Od smrti legendárního herce uplynulo začátkem září 20 let. Při té příležitosti na něj zavzpomíná muzikant a producent Karel Vágner, kterého se Sovákem pojilo přátelství.
-
Už ve 30 hrál dědky. Diváci ho milují dodnes. Syn mu neodpustil nikdy. Příběhy slavných: Jiří Sovák
Proč si změnil jméno? Proč to museli být zrovna dva „písaři“? A proč tak brzo přestal hrát v divadle? V 5 samostatných audiích uvnitř článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.