Jiří Sovák. Král fóru, který házel lustry z okna

27. prosinec 2021

Chvíli to vypadalo, že půjde ve stopách otce a stane se hostinským. Nakonec u něj zvítězilo divadlo. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Za německé okupace si změnil rodné příjmení Schmitzer na česky znějící Sovák. Od 50. let patřil k nejobsazovanějším českým filmovým a televizním hercům. Mezi jeho časté herecké partnery a také přátele patřili Miroslav Horníček, Jiřina Bohdalová nebo Vladimír Menšík.

S posledně jmenovaným tvořili dvojici známou svými nočními tahy po barech a hospodách, až musela často zasáhnout Sovákova matka a oba poslat spát.

S poslední manželkou strávil přes čtyřicet let

Jiří Sovák byl třikrát ženatý, po dvou krátkých manželstvích zakotvil ve svazku s učitelkou Annou, kterou něžně oslovoval Andulka. S ní strávil přes čtyřicet let šťastného i bouřlivého života. Andulka svého muže označovala za občasného cholerika, který, když to na něj přišlo, dokázal vytrhnout lustr a vyhodit ho z okna.

Mistr fóru, jak Sováka otituloval Vladimír Menšík, s oblibou vyprávěl řadu historek, které se týkaly hereckých kolegů a společné práce při natáčení filmů a seriálů, jakými byly například Světáci, Byli jednou dva písaři nebo Chalupáři. Po vážné autonehodě odešel z Národního divadla a s diváky se setkával při vlastních recitálech. Jednu z posledních rolí ztvárnil v oscarovém filmu Kolja.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude vědec, díky kterému si můžeme prohlédnout všechny kosti v těle.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Radek Brož
Spustit audio

Související