Major Zeman. Kultovní seriál, který dodnes vyvolává vášně

Před 46 lety byl uveden detektivní seriál Major Zeman. Původně měl být kratší a uvažovalo se také o dokumentárním seriálu. Nakonec vzniklo na tu dobu neobvyklých 30 dílů seriálu. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsala Michaela Spáčilová.

Každý z dílů by mohl být celovečerním filmem. Třicet jich bylo proto, že v roce plánované premiéry, tedy v roce 1975, uplynulo 30 let od založení Sboru národní bezpečnosti (SNB). Řada okolností v seriálu je zkreslená nebo zcela změněná. A to i přesto, že autoři scénářů zpracovávali skutečné případy.

Brabcovi říkali: Vláďo, ten seriál tě zničí

První česká sběratelská figurka Majora Zemana v Comics Pointu

Kandidáty pro roli majora Zemana byli slovenský herec Štefan Kvietik nebo Radoslav Brzobohatý. Ten neprošel kvůli účinkování ve filmu Ucho. Roli nabízeli i Petru Kostkovi, ale úspěšná byla až volba, která padla na Vladimíra Brabce. Však mu během natáčení někteří zkušenější kolegové říkávali: „Vláďo, ten seriál tě zničí.“

Hlavních herců se v seriálu vystřídalo 350. Po roce 1989 opět budil emoce. Televize se jeho uvedení dlouho bránily, ale diváci naléhali. Každému dílu sice předcházel dokument, ale uvedení seriálu stálo místo tehdejšího ředitele České televize. Seriál má dnes svůj fanklub. Jeho členové pořádají setkání s tvůrci, procházky po místech natáčení a shromáždili i informace o skutečných kauzách, které se staly náměty seriálových příběhů.

Další Příběhy z kalendáře prozradí, díky komu vám nezkysne mléko ale i pivo, nebo nezoctovatí víno.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související