Jiří Pondělíček: Zbraně jsou pro Američany záruka, že se vláda nezvrhne v tyranii. Nevzdají se jich ani po masakrech na školách
Americká sněmovna reprezentantů schválila před týdnem zákon upravující držení zbraní. Reaguje tak na tragickou střelbu na základní škole v Uvalde letos v květnu, při které bylo zabito 21 lidí. Senátem však s velkou pravděpodobností zákon neprojde. Proč je Amerika v otázce držení zbraní tak rozpolcená? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě mluví o obvinění Donalda Trumpa ze státního převratu i o vztahu Američanů k válce na Ukrajině.
Schválený zákon zvyšuje věkovou hranici pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let a zakazuje prodej velkokapacitních zásobníků. Podle všeho je ale zákon natolik ambiciózní, že nemůže projít Senátem.
„V Senátu by se muselo najít minimálně deset republikánů, kteří by hlasovali pro, a to za předpokladu, že by pro hlasovali i všichni demokraté. Takže šance je minimální,“ vysvětluje Jiří Pondělíček z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Čtěte také
„V Senátu naopak vzniká kompromisní balíček, který má větší podporu. Vyčleňuje částku na zavedení zákonů, které soudu umožňují na žádost policie nebo blízkých zbavit někoho práva vlastnit zbraň. Není to ale celoamerická povinnost. A zdaleka ne všechny státy to zavedou,“ očekává amerikanista.
Přesto je od tragické střelby v Columbine v roce 1999 nebo od masakru v Parklandu v roce 2018 znát jistý posun, byť minimální. „Vždycky, když dojde k takové střelbě, zvedne se vlna podpory pro zmíněné zákony. Přeživší mluví veřejně. Celý národ je otřesen... Nic se ale nestane.“
Chvilková vlna podpory
„Bohužel je to takový smutný opakující se vzorec americké politiky. Zbraňová politika je vyhrocené téma ale i kvůli tomu, že pro mnoho lidí je to velice emocionální záležitost. Teď myslím především majitele zbraní a asociaci, která je zastupuje.“
„Prostě se jim vždycky podaří vyvolat pocit, že navrhovaná zpřísnění jsou jen první krok na šikmém svahu a že to prostě skončí tím, že jim ty zbraně vezmou všechny. A proto se potom vždy zvedne velice silný odpor.“ Prazáklad sporu je ale zřejmě i čistě racionální, protože jde o velký byznys.
„Zbraňové společnosti skutečně dokázaly prolobbovat hodně, ať už to bylo třeba zbavení odpovědnosti, tedy že je nikdo nemůže žalovat, pokud jejich produkt způsobí někomu nějakou škodu. To je vlastně poměrně výjimečné, protože jinak americké zákony, které umožňují lidem společnosti žalovat, jsou poměrně široké.“
Obhajoba zbraní
Jak tedy obhajují zastánci současné legislativy potřebu držení zbraně? „Právo držet a nosit zbraň upravuje dodatek Ústavy. Mluví se v něm mimo jiné i o milici nebo o dobře regulované polovojenské organizaci občanů. Nejde tedy jenom o ochranu před zločinci nebo o zbraně určené k lovu, ale o záruku, že se vláda nezvrhne v tyranii, protože bude vědět, že občané mají zbraně a budou se bránit.“
Čtěte také
Přesto se podle průzkumů veřejného mínění většina Američanů shodne na tom, že je používání střelných zbraní nutné regulovat. „Jejich podporu mají již zmíněné zákony umožňující preventivně někomu dočasně zbraň odebrat. Jedná se také o odstranění výjimek pro provádění prověrek, které dneska nemusejí probíhat u všech prodejů zbraní. Přesto vidíme, že ani toto není možné v kongresu prosadit.“
„V posledních dvaceti letech v Americe naopak docházelo k rozvolňování i těch minimálních požadavků, jako byla třeba různá školení ohledně bezpečnosti při nakládání se zbraní. Přestože zdaleka největší počet obětí je v kategoriích sebevražd a nehod,“ dodává Pondělíček.
Související
-
Jestli američtí demokraté chtějí regulovat zbraně, snaží se o to nejhůře, jak můžou
V posledních týdnech se odehrálo ve Spojených státech několik tak hrůzných případů masové střelby, že opět strhly celospolečenskou debatu k věčné americké otázce: co se zbraněmi.
-
Andor Šándor: Stane se z naší země Divoký západ a pistolníků ráj?
Vláda včera překvapivě podpořila Senát s jeho návrhem na ústavní právo bránit sebe i druhé se zbraní v ruce. Zdomácní v našem prostředí divoké přestřelky po vzoru USA?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.