Jiří Pondělíček: Koronakrize pro znovuzvolení Donalda Trumpa znamená velkou ránu
Za dva týdny se rozhodne o novém americkém prezidentovi. O korespondenční hlasování je už teď enormní zájem. Vysoká čísla se dala čekat podle amerikanisty z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jiřího Pondělíčka.
Možnosti předčasně hlasovat už dosud využilo přes 22 milionů Američanů. Ve frontách čekají klidně i 11 hodin. Podle Jiřího Pondělíčka se o této možnosti mluvilo už dlouho dopředu. „Předpovídalo se, že zájem bude vyšší. Četl jsem, že je to více než desetinásobek toho, co bylo odevzdáno ve stejné fázi před volbami v roce 2016. Až takový nárůst jsem nečekal,“ říká v pořadu Jak to vidí…Jiří Pondělíček.
Čtěte také
Zájem o distanční hlasování přichází spolu s epidemiologickou situací a pandemií koronaviru. I přesto ale vyžaduje osobní účast. „Někde dostanete volební lístek a musíte ho hodit do hlídané a zapečetěné schránky, která se potom postupně vybírá,“ upřesňuje amerikanista.
Výhoda pro demokraty
Scénáře podle Pondělíčka počítají s tím, že v korespondenčním hlasování budou mít výhodu demokraté. Republikáni pak naopak získají většinu hlasů, které budou odevzdány, v den voleb. Přesné informace o tom, kdo v korespondenčním hlasování vede, podle amerikanisty zatím nejsou. „V některých volebních státech se lístky nedají otevřít až do dne voleb,“ poznamenává.
Čím chtějí v předvolebním klání voliče přesvědčit demokraté? „Co se týče volebních témat, domnívám se, že demokraté nejvíce útočí na prezidenta Donalda Trumpa, jak zvládá, respektive nezvládá pandemii koronaviru, je to jejich hlavní téma dlouhodobě,“ myslí si amerikanista Pondělíček. Dodává, že to ale není tak, že by demokraté neměli vlastní program, například co se týče reformy zdravotního systému nebo daňového systému. „To hlavní, klíčové téma, kterým chtějí přesvědčit nerozhodnuté voliče uprostřed, je ale právě pandemie koronaviru,“ doplňuje Pondělíček.
Ohledně témat se vede spor v rámci diskuze o další televizní debatě mezi Donaldem Trumpem a jeho demokratickým vyzyvatelem Joe Bidenem. „Zachytil jsem, že z týmu Donalda Trumpa zaznělo, že debata by měla být tradičně především o zahraniční politice, nicméně od demokratů zní, že dlouhodobě bylo dohodnuto, že témata bude vybírat moderátorka debaty,“ míní amerikanista.
Kde se rozhoduje?
O výsledku voleb se rozhodne v klíčových státech. „Letos to vypadá, že to bude podobné jako tradičně. Dlouhodobě to je Florida, Michigan a Pensylvánie,“ zmiňuje Pondělíček. Dodává, že tyto státy budou pro výsledek voleb nejdůležitější, je ale řada dalších, ve kterých je výsledek na vážkách. Jde například o Arizonu či Ohio.
Pondělíček také připomíná, že v roce 2016 Hillary Clintonová sice vyhrála o několik milionů hlasů, ale prohrála v klíčových státech a sbor volitelů vyhrál Donald Trump.
Z dostupných dat je podle Pondělíčka vidět, že koronakrize pro prezidenta Donalda Trumpa a jeho šanci na znovuzvolení znamenala velikou ránu. „Neznamená to ale, že zvolen být nemůže,“ doplňuje amerikanista.
Další témata rozhovoru: soudci v kampani; styl i smysl televizních debat; povolební scénáře; rozštěpení americké společnosti.
Související
-
V USA jsou lidé méně vystrašení, i my buďme klidnější, doporučuje hlavní epidemiolog IKEMu Smejkal
Čtvrtinu života prožil MUDr. Petr Smejkal v USA. Může tak srovnávat zdravotnické systémy, ale všímá si i klidu a trpělivosti Američanů v katastrofických situacích.
-
Jan Jirák: Je spisovný jazyk rasistický? Boj za afroamerickou angličtinu není problém jazyka
K hnutí Black lives matter se připojili i univerzitní profesoři. Zastali se studentů, kteří se kvůli své afroamerické angličtině stávají terčem rasismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.