Jiří Just: Klauni a vlastenci. Kabaretní seminář o podstatě humoru v Čechách

9. září 2023

Dva komici, dvě různé morální hranice, dva různé přístupy ke kolaboraci. Jaký je rozdíl mezi humorem jako názorem a humorem, který slouží jen k pobavení? Taková dilemata řeší dva přátelé, jejichž cesty rozdelí německá okupace. Je morálnější za totality přestat hrát, nebo naopak v satirickém kabaretu pokračovat? A je možné uhrát s okupanty partii, ze které by člověk vyšel se ctí?

Napsal: Jiří Just
Hudební improvizace:
Josef Pech
Osoby a obsazení: Přemysl Horáček (Václav Postránecký), Jéňa Čech (Jiří Klem), Schneider (Zdeněk Ornest), ředitel (Vilém Besser), Světla (Růžena Merunková), paní (Eva Trunečková), nájemnice (Blanka Vikusová), pán (Artur Šviha), doktor (Radislav Nikodém), tramvaják (Jaroslav Cmíral), tramvaják (Bohuslav Kalva), hlas prologu a epilogu (Vladimír Fišer) a vrátný (Josef Maršík)
Dramaturgie: Ivan Škapa
Režie: Alena Adamcová
Natočeno: v roce 1982

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související